chat, chat siteleri
Chat, Chat Sitesi, Chat Siteleri Sohbet

ilk gece Korkusu

Ilk Gece korkusu Bayanlarin oldugu kadar Erkeklerinde büyük korkulari arasinda olan bir durumdur.

ilk gece kabusu.sasirtici olansa, bu sorunlarin egitim düzeyi yüksek kadinlarda da görülüyor olmasi. Bu sorunlari yasayan yeni evli çiftlere, doktora gitmekten çekinmemeleri gerektigini söyleyen uzmanlar, bu korkularin çözümsüz olmadigina dikkat çekiyor. Amerikan Hastanesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Doç. Dr. Bülent Urman ve Dr. Alper Mumcu, pek çok çiftin hayatini zorlastiran seks korkulariyla ilgili sorulari yanitladi: ilk gece korkusu Türkiye’de çok sik rastlanilan bir durum mu? il

ülkemizde degil, cinselligin nispeten kisitli yasandigi tüm toplumlarda ya da bireylerde ortak olan bir korkudur. Bunu ilk gece korkusu olarak degil, ilk iliski korkusu olarak adlandirmak da mümkündür. Ancak evlilik öncesi dönemde yasanilan ilk cinsel deneyim, çogu zaman gerdek gecesi korkusuna göre daha hafif olmaktadir. Bunun nedeni, gerdek gecesinin bazi toplumlarda yarattigi sosyal baskilar olabilir. Konuya Türkiye açisindan baktigimizda, geçmise göre nispeten bir azalma görülmesine ragmen, bu sorunlarin hâlâ azimsanamayacak düzeyde karsimiza çiktigini görüyoruz.

ilk gece korkusu, daha önce cinsel hayati olmayan kisilerde mi görülüyor?

ilk gece korkusu, dogal olarak, evlendigi gün ilk cinsel deneyimini yasayacak olan kadinlarda görülmektedir. Ancak nadir de olsa, yukarida belirttigimiz gibi, önceden sorunsuz cinsel iliski yasamis kisilerde de, bu sosyal baskilar neticesinde ortaya çikabilmektedir.

ilk gece korkusunu kadinlar mi erkekler mi yasiyor?

Her iki cinste de bu tür korku ve sorunlar yasanabilir. Ancak kadinlarda görülme sikligi çok daha fazladir.

ilk gece korkusu ne kadar uzarsa bir uzmandan yardim almak gerekir?

Bu konuda net bir süre vermek çok dogru degil. Çiftlerin beklentileri ve çabalari, süreyi belirleyen temel faktördür. Bazi çiftler birkaç ay süre ile bu durumu bir sorun yapmadan atlatabilmektedir. Diger bir grup ise, birkaç gün içinde iliski gerçeklesmezse uzmana basvurmaktadir. Kanimca ideal olan, en azindan 1 hafta kadar bekleyip, sorunu kendi baslarina çözemezlerse profesyonel yardim almalaridir.

Egitim düzeyi ilk gece korkusu üzerinde etkili midir? Bu korku yalnizca cinsel baskiyla yetisen insanlarda mi ön plana çikiyor?

sasirtici sekilde, egitim düzeyi çok yüksek olan kadinlarda da bu sorun yasanabiliyor. Yani egitim ya da sosyoekonomik düzey ile direkt olarak bir iliskisi yok.

ilk gece korkusu nedeniyle erkekler arasinda iktidarsizlik problemi görülüyor mu?

Kadinlardaki kadar sik olmasa da, erkeklerde de strese bagli olarak, ilk gece sertlesme sorunlari ortaya çikabiliyor. Bu durum özellikle ilk kez, evlendigi gün cinsel iliskiye girecek olan erkeklerde daha belirgin olarak karsimiza çikiyor.

Yas ilerledikçe bekaret bir soruna dönüsür mü?

Genel olarak yasin ilerlemesi ile birlikte cinsel iliski korkulari daha da belirginlesiyor. Bekaret bir soruna dönüsmese bile cinsel iliski istegi azaliyor ve buna paralel olarak iliski fikrinin yarattigi korku artiyor.

Kizlik zari tamiri yapiliyor mu? Bu tür korkulari olan genç kizlara yardimci olunuyor mu?

Kizlik zari tamiri sadece ülkemizde degil, dünyanin hemen hemen tüm ülkelerinde yapiliyor. Ancak çogu ülkede bu ameliyatlar gizli olarak uygulaniyor. Özellikle gelismis ülkelerde bekaret önemli bir faktör olmadigi için farkli amaçlar ile kizlik zari tamiri yapan klinikler mevcut.

Çiftlere ilk gece için neler öneriyorsunuz?

Bu olayi kafalarinda fazla büyütmesinler ve iliskinin mutlaka ilk gece gerçeklesmek zorunda olmadigini idrak etsinler. Dügün ve evlilik telasi ile cinsel iliski isteginin azalabilecegini ve bu nedenle korkularin daha fazla ön plana çikabileceginin farkinda olmalarini ve belirli bir süre içinde iliski olmaz ise, hiç çekinmeden uzman bir doktora basvurmalarini öneriyorum.

Vajinismus nedir? Türkiye’de çok görülüyor mu?

Vajinismus, vajinayi çevreleyen kaslarin istemsiz olarak kasilarak cinsel iliskiye izin vermemesi durumudur. Sadece cinsel iliskiye degil; muayene, tampon gibi durumlara da müsaade etmez. Oldukça nadir görülen bir durumdur. Bütün yas gruplarindaki kadinlari etkileyebilir. Görülme sikligi tam olarak bilinmemektedir. Bunun nedeni, hastalarin hekime basvurmakta çekingen davranmalaridir. Her 100 kadindan ikisinde bu duruma rastlanilmaktadir.

Evliligin belli bir döneminden sonra vajinismus aniden ortaya çikabilir mi, yoksa ilk günden mi görülür?

Vajinismus genel olarak ilk iliski sirasinda fark edilir. Ancak daha önceden düzenli cinsel yasantisi olanlarda da, çok nadir olarak sonradan vajinismus benzeri tablolar ortaya çikabilir.

Vajinismusu psikiyatristler mi jinekologlar mi tedavi etmeli?

Her iki bransin da degerlendirmesi gerekir. Ancak bana göre tedavi asil olarak psikiyatrinin ilgi alanindadir.

Vajinismus nedeniyle cinsel hayatlari olmadan evli kalan çiftler nasil tedavi ediliyor?

Bu çiftlerin bir kismi olayi çözmek için bir psikiyatristten yardim alirken, bir kismi olayi bu sekilde kabullenip cinsel iliskiye yer olmayan bir hayati tercih ediyor. Fakat bir süre sonra, dogal olarak çocuk sahibi olmayi hayal ediyorlar. Bu çiftlerde, yardimci üreme teknikleri ile gebelik genelde kolaylikla elde edilebiliyor. Bu sekilde hamile kalip çocuk sahibi olan pek çok hastamiz var.

Sizde Yorum Yapın