chat, chat siteleri

Google Sandbox Nedir Sirayla Bunlari listeleyelim

Google sandbox, Son yıllarda artan google aşkı ve web sitesi sahibi arkadaşlarımızın google sömürüleri sonucunda Google’nin oluşturduğu bir ceza sistemidir. Google sandbox. Google’nin resmi olarak kabul ettiği google sandbox’un kısaca amacı şudur:

Aşırı spam yapan siteler ile orjinal içerikli siteler arasındaki farkı koruyup orjinal içerikli siteleri üst sıralarda tutabilmektir.

Yeni açılmış sitelerin hızlı yükselmesini önlemek.
Google aramada sonuçlarındaki gerçek içerikleri koruyabilmek.

Peki Google Sandbox bize ne yapar? hemen açıklayalım; Sitemiz google sandbox’un ağına takıldığı taktirde google aramada gözle görülür şekilde sıra kaybetme ve indeks sayımızda düşmeler yaşarız.

yaptık bir hata, Google bizi artık SandBox etkisi altına soktu ve bu işten nasıl kurtulabiliriz?

Google sandbox filtrelemesi sürekli bir filtre değildir ve Google’yi ikna edebilmemiz halinde bundan kurtulabiliriz. Bunun kesin bir çözümü olmamakla beraber yurtdışı ve Türk forumlarında dolaşan haberlere göre çözümü toparlamak gerekirse;

– Sitenizi aşırı spam, reklam ve kodlamada aşırı seo hatalarından arındırın.
Öncelikle işe temelinden başlamalı ve sitede yapılan spam ve diğer teknikleri mümkün olduğunca ZZ (Az-Öz) kullanın.

– Link paylaşımlarına dikkat edin.
Yaptığımız link değişimlerinde aşırıya kaçmak sandboxa bizi en çok düşüren etmenlerdendir. Sitemizle konu bağlantısı olmayan sitelere verilen ve alınan bağlantılar bize yarardan çok zarar getireceğinden, google sandboxdan çıkma yolundaki çalışmamızda, yaptığımız link değişimlerini tekrar gözden geçirmek ve düzenlemekle edebiliriz.

– Güncel Kalın
Sandboxdan çıkma aşamasında sitenizi olabildiğince güncel tutmam sandboxdan çıkma sürecini hissedilir biçimde hızlandıracaktır.

Ve bundan sonraki aşamada devamlı siteyi güncel tutarak, yaptığımız seo çalışmalarına dikkat ediyoruz. Zamanla ziyaretçi sayımız tekrar artmaya ve google’de tekrar indekslenmeye başlayacak ve Google www.Chatulkesi.Com  Sandbox filtresinden çıkmış olacağız.

1 – Sandbox varmıdır?
Evet

2 – Sandbox nedir?
Google in arama algoritmasina ters dusen bir durum saptandiginda, suphelendigi veya sevmedigi bir durum olustugunda, ilgili siteyi Google arama makinasinin imkanlarindan faydalanmasina izin vermemesidir.

3 – Nasıl Sandbox’a girilir? Allah korusun
Yeni siteler (ilk 6 ay kadar), yapay sayfa uretimi yapan eski siteler, buyumesi normal olmayan siteler, kelime (keyword) icin tasarlanmis siteler Sandbox a girer.
Google aslinda bir quicksand (bataklik) gibidir, ne kadar cirpinirsan o kadar batarsin. Google ile iyi gecinmek icin icerige onem vermek gerekiyor, onun haricinde Google senden bisey yapmani istemiyor. Icerik gelince zaten ziyaretci de geliyor. Ziyaretci gelince Google siteye o ziyaretcinin katlari seviyesinde ziyaretci gonderiyor.
Icerik kazanmak yerine, kelimelerle, yapay icerik ile ugrasirsaniz, yani bataklikta fazla haraket etmeye baslarsaniz, Google sizi dibe cekiyor.

4 – index sayısının düsmesi Sandbox a girmek anlamına mı gelir?
Hayir, her zaman degil. Bazen Google algoritma degisikligine gittiginde, index yenilemeleri yaptiginda, PR (yada PR in yerini alan yeni bir algoritma) yenilemesi yaptiginda index sayilarinda gecici bir dusus olabilir.

5 – Peki Sandbox’a girdigimi nasıl anlarım?
1 seneden eski bir siteniz varsa ve index sayilarinda asiri bir dusus olmus ise ve bu dusus 1 aydan fazla surmus ise, Google size ceza vermis olabilir.

6 – Sandboxtan nasıl kurtulurum?
Beklerim. Bu dogru cevap ama yeterli degil. Sandbox a girmenize her ne sebep olduysa, beklerken o sebepleri ortadan kaldirin. Google a email yazin. Sitenizin icerigini duzelttiginizi ve sitenizi yeniden indexlemesini isteyin. Isteyenin 1 yuzu kara vermeyenin 2 yuzu…

7 – Sandbox tan ne zaman cıkarim?
Minimum 6 ay, 1 sene kadar surebilir.

8 – Sandbox tan cıkan sitem Google da tekrar eski haline ne zaman döner?
Sandbox tan cikinca hersey sifirdan baslar, Google sizi cezalandirmadan once o noktaya gelmeniz ne kadar surdu ise tahminen cezaniz bittikten sonra da o noktaya gelmeniz o kadar surecektir.

9 – Sandbox  nasıl girilmez?
Site iceriginiz ney ise o konuya odaklanin, kelimelere odaklanmayin, sitenizin orijinal olmasina dikkat edin. Site kodlamasina ozen gosterin, daginik HTML kullanmayin. Baska sitelerden link almak icin ugrasmayin. Google da nasil yukselinir yontemlerini uygulamayin. Reklam verin, sitenize kalici ziyaretci cekmeye calisin (hit degil!) , tekrar tekrar gelen ziyaretciler, sitenizin Google da yukselmesini saglayacaktir. Google arama sisteminde ziyaretci davranisini takip eder ve hangi sitelere talep oldugunu gozlemler. Buna gore sitenizi yukari cikartir yada asagi ceker.
Google sandbox,ban ve google bomb nedir nasıl anlaşılır ?sitemin artık googleda çıkmama sebebi nedir? önemli !
Google sandbox,ban ve google bomb nedir nasıl anlaşılır ?sitemin artık googleda çıkmama sebebi nedir?

Googledan hit sağlıyorsunuz ve siteniz tümüyle googledan besleniyor.yani ziyaretçi kaynak siteniz o.aranızın bozulmasını elbette istemezsiniz.ama günün birinde bir sorun çıktı ve sitenize günlük 5k giriş varken artık 50-100 ü geçmiyor bu.bunun olası nedenleri sandbox,google ban ya da bombdur.

nasıl anlayacaksınız hangisinde olduğunuzu ?

sandboxta olup olmadığınızı anlamanın en basit yolu : googleda sitenizi domain.com şeklinde aradığınızda domain.com ilk sırada çıkmıyorsa bu sandboxtur.

Google Pagerank™ Bombu anlamanın en basit yolu : pagerankınızda bir yükseliş yoksa bu bomdur.Eğer bir anda çok fazla siteyle link değişimine girdiyseniz, google para ile link satın aldığınızı düşünür ve sizi cezalandırır.Sitenizin Pagerank degeri 6 olacaktı diyelim, google PageRank™ degeriniz 3 olur ceza aldığınıziçin.

Google Bomb Filter ise sitenizin çok çok gerilemesine neden olur.eğer siteniz 2.sayfadan 5.sayafaya düştüyse işte bu odur.o da bu.nedeni sitenizdeki Gizlenmiş spam kelimeler,javascript Yönlendirmeleri,spam teknikler ve Trojan ve doorway (köprü sayfalar) dır.

ban yediğinizi anlamanın en basit yolu :sitenizi googleda Domain.com aradığında siteniz çıkmıyorsa bu bandır.

Google internet arama trafiğinin %70 ini sağlamaktadır. Kimse Google da kolay kolay banlanmak istemez.

İnternette çok fazla arama motoru optimizasyonu teknikleri ve birbirleriyle çelişen tavsiyelere rastlanmaktadır. Aşırı yapılan optimizasyonlar ve google tarafından cezalandırılan bazı teknikler yüzünden siteniz banlanabilir. (Örnek : Alman BMW sitesi)

Sitenizin Google da Banlandığını veya tamamen google indexten çıkarıldığını aşağıdaki aramayı yaptırarak anlayabilirsiniz.

site:www.chatulkesi.com (Kendi domain adınızı yazınız. Siteadi.com yerine)

Yukardaki sorgu sizin indexlenmiş sayfa sayınız vermektedir. Arama Sonucu dönmezse Siteniz banlanmış olabilir. veya siteniz İndexlenmemiş olabilir.

Hemen Panik Yapmayın. Siteniz indexlenmemiş olabilir

Siteniz bir süre hizmet dışı kalmış olabilir. Google sitenizi yeniden indeksliyordur.
Robots.txt yanlış yazılmıştır. İlerki Stie Optimizasyonu yazılarımda açıklamalar bulabileceksiniz.
Size Link veren sitelerin linkleri kaldırması sonucu pagerank düşmesidir. Linkleri kontrol ediniz.
Yukadaki nedenler değilse kesinlikle banlanmışsınızdır. Aşağıda siteniziniz banlanma nedenleri sıralanmıştır.

Spam

Hiçbir zaman Spam yapmayınız. Çok fazla sayıda talep edilmemiş kendi domain mail server ınızdan mail göndermemelisiniz. Aşırı miktarda mail gönderme arama motorları tarafından yasaklanmaya neden olabiliyor.

Link Farming

Ücretsiz Link sayfalarında yayınlatma. Bunlar arama motorlarında Rank sağlama amacıyla oluşturulmuş sitelerdir. Bu tür sitelerin linklerini web sitenizde yayınlamayın.

Excessive Links

Çoğu Web Master Google PageRank ve Trafik için aşırı hırslı davranır. Başka sitelerin linklerini (Outbound) yayınladınız sayfalarda aşırı link bulundurmayınız. Örneğin 100 den fazla siteyle link değişimi yaptıysanız ve onları yayınlamanız gerekiyorsa farklı sayfalarda yayınlayın.

Cloaking

Google banlarkenki en önemli nedenidir. Arama motorları için dizay edilmis sayfadır. Kullanıcıya farklı bir sayfa arama motoruna farklı bir sayfa gösterme tekniğidir. Amaç Arama motorlarını kandırmaktır.

Selling PageRank

Çoğu site link satışı yapmaktadır. Linkler satılabilir ama PageRank için satılması banlanma nedenidir.

Doorway Pages

Genelde populer arama kelimelerin yoğun olarak sayfa içine yerleştirilmesi ve/veya sayfa içinde gizlenmesidir. Arama motorları siteyi banlaması için bir nedendir.

Excessive Cross-Linking

Web Master lar birden fazla site yaratıp veya sub domainler yaratıp birbirine link vermesidir. Banlanma nedenidir.

Submitting multiple URL’s from the same site

Google a aynı siteden birden fazla URL eklemsidir. Örnek: mysite.com,mysite.com/index.html .. gibi. Google Sitenizi eklediğinizde sizi endexlemediyse sabırla beklemesiniz. 1-4 hafta gibi bir süre almaktadır. Sürekli Google site eklemek size fayda sağlamaz.

SEO Software

Seo Yazılımlarını kullanmakta site nizin banlanmasına neden olur. Arama motorlarında binlerce arama yapıp sitenizi tıklayan veya Google adsense reklamlarına tıklayan çeşitli yazılımlar vardı bunlarda banlanma nedenidir. 

11/9/2009 – Google Adsense Banlaması

Google Adsense Banlaması

Google kimseyi durduk yere banlamıyor.

1.KENDİ REKLAMLARINIZA TIKLAMAYINIZ.

2.SİTENİZ İÇERİKSİZ OLMASI.KULLANICI GİRDİĞİ ZAMAN SADECE ADSENSE REKLAMLARI GÖRMEMELİ.

3.KULLANICIYI ALDATMAMALISINIZ.KULLANICI İSTEYEREK TIKLAMALI.FARKINDA OLMADAN TIKLAMAMALI

4.SİTENİZİN LİNKLERİ İLE GOOGLE ADSENSE LİNKLERİ AYNI OLMAMALI.KULLANICI GÖRDÜĞÜ ZAMAN ADSENSE REKLAMI OLDUĞUNU AYIRT EDEBİLMELİ.

RESİMLERİNİZİN YANINA REKLAM KOYMAYINIZ. BU RESİMLER OKLAR VEYA YANILTICI İMAGELER OLABİLİR.

5.REKLAMLARA TIKLAYIN BİZİ DESTEKLEYİN GİBİ İFADELER .

6.GOOGLE ADSENSE REKLAMLARINA TIKLAYAN ÇEŞİTLİ YAZILIMLAR VAR BUNLARI KULLANMAK İŞE YARAMADIĞI İÇİN BANLANMANIZA NEDEN OLUR.

BUNLAR KURAL İHLALLERİNE GİRMEKTE.