chat, chat siteleri
Chat, Chat Sitesi, Chat Siteleri Sohbet

Dmoz


Dmoz,Google,Alexa,bing,yahoo,facebook,twitter, Amazon gibi ünlü sitelerin birtaneside Dmoz Sitesidir.
Peki Dmoz Sitesinin Amaci Nedir.
Dmoz Sitesi Ne Gibi Bizlere kazanci farki olur diye düsünün degerli Web site sahipleri arkadaslarimizin sitelerinin daha degerli yükselmesi icin dmoz ana dizine kayit etmeleri google ve bir cok arama motorlarinda dmoz kaydi olan siteler kaliteli güzel siteler olarak bilinir.
Dmoz Kaydi yapmak icin tamamen Dmoz sitesine girip ordaki bütün konulari gözden gecirmektir.
Bir Forum sitesinde görmüs oldugum dmoz ile ilgili bir yaziyida sizinle paylasmak isterim degerli Chatulkesi kullanici arkadaslarim.

Dmoz’a nasıl kayıt yapılır
Dmoz.org Google Yahoo ve MSN dahil birçok büyük Arama motorunun içeriğine itibar ettiği insanlar tarafından yönetilen bir web kategorisidir. Tüm dünyada gönüllü editörler tarafından siteler gerekli kategoriler altına girilir, site sahiplerince gönderilen linkler incelenir onaylanır veya onaylanmaz. Dmoz diğer adıyla açık dizin projesine siz de katkıda bulunmak için bilgi sahibi olduğunuz bir kategori seçip editör olmak için başvurabilirsiniz. Bu yazıda anlattıklarımıza dikkat ederseniz sitenizin Dmoz’ da listelenme süresi çok kısalabilir.Sitemi Dmoz’a Nasıl Göndericem?
Dmoz’a kaydetmek istediğiniz siteniz için öncelikle en mantıklı kategoriyi seçmelisiniz. Dikkat sizin sitem bu kategoride olsa ne güzel olur çok hit alırım dediğiniz kategori değil sitenizin mantık olarak bulunması gerektiği kategoriyi seçmelisiniz. Örneğin Mobil cihazlar için oyunlar sunan bir siteniz var, bu siteyi Top: World: Türkçe: İnternet kategorisi altına gönderirseniz kabul edilmez silinir, veya en iyi ihtimalle gerekli olduğu dizine gönderilir ama kayıt olma süreniz bayağı bir uzar. sizin mobil oyun sitenizi Top: World: Türkçe: Bilgisayar: Mobil Bilişim altındaki oyunlar dizinine göndermeniz en mantıklı seçim olacaktır. İngizlice siteleri türkçe dizini altına değil ana dizindeki gerekli kategori altına gönderin. Türkiyedeki illerin İngilizce tanıtımları veya otel turizm siteleri için genllikle Top: Regional: Middle East: Turkey kategorisi tavsiye edilir.
Dmoz’a kayıtta dikkat edilecek hususlar
En mantıklı dizini seçtikten sonra yapmanız gereken o dizine girip üst sağ kısımdaki “adres öner” linkine tıklamak. Şimdi tek tek Dmoz kayıt sayfasındaki doldurmanız gereken yerleri inceleyeceğiz.
Site’nin Adresi:
Buraya sitenizin http:// ile başlayan adresini yazıyoruz. Siteniz eğer çok dilli ise Türkçe altında olduğumuz için tam türkçe anasayfanın adresini vermeniz doğru olacaktır örneğin http://www.chatulkesi.com Site’nin Başlığı:
Burada yapılan en büyük hata slogan sözcükler, arama motorlarında çıkmasını istediğiniz başlığını örnek arama motoru bilgi sitemiz için sadece “arama motoru” kelimelerini kullanmak veya “Türkiyenin arama motoru” başlığını kullanmak. Bizim için en doğru başlık “Arama Motoru Bilgi” olacaktır. Yani Sitenizin resmi ismi ne ise onu tercih etmelisiniz. Başlığınızın sadece ilk harflerin büyük yazın “Arama Motoru Bilgi” gibi. Kesinlikle Tamamı büyük harfler kullanmayın “DMOZ KAYIT” gibi.
Sitenin başlığının arama motorları üzerinde etkisi büyüktür ama bunu en optimum şekilde seçmelisiniz çünkü yanlış seçimde kaydedilmeniz uzayabilir kötü seçilmiş bir başlığı editör anında
değiştirebilir.
Site Açıklaması:
Yazım hatası yapmayın, noktalamaya dikkat edin, sadece büyük harf kullanmayın, Html kullanmayın, başlıktaki gibi her sözcüğün ilk harfini büyük
yapmayın, Sitenin adını başlığını açıklama içine yeniden yazmayın. Bunların yanında en önemlisi sitenizin reklamını abartılı sözlerle yapmayın örneğin “türkiyenin mobil bilişim merkezi” “acayip site” “süper site” …
Arama motoru bilgi sitesi için örnek açıklama “Arama motorları ile ilgili makaleler ve önemli ipuçları.” olabilir.
Burda verebileceğimiz bir ipucu açıklama içinde ilk sözcükler sizin sitenizin optimizasyonu için önemlidir. Bu ilk kelimelerin seçimi çok mühimdir sitenizi optimize ettiğiniz kelimeler ile başlamanızı öneririm ama mutlaka dikkat edin anlam bozukluğu anlam düşüklüğü olmasın. Sitenizi kayıt etmek istediğiniz kategorideki diğer açıklamaları dikkatlice inceleyin daha önce kabul edilmiş bu sitelerden kopya çekebilirsiniz.
E-posta Adresiniz:
son olarak eposta adresinizi de yazın korkmayın dmoz’dan kimse size spam göndermez
Son olarak Google kategorisi ile Dmoz kategorisi arasındaki bağlantı ve farklar üzerinde durmak istiyorum. Google belli aralıklarla Dmoz’u yedekler ve üzerinde bazı değişiklikler yaparak kendi sitesinde yayınlar. Dmoz’a giren siteler belli bir süre sonra Google Kategorilerinde de yayınlanır. Google PR’ a göre bu siteleri belli bir sıraya dizebilir bazen Google site sahiplerince gönderilmiş ama editörlerce henüz onaylanmamış siteleri de yayınlayabiliyor.

Makalede sizlere azda olsa bilgi verebildiysem ne mutlu.
Yazar: Mesut Dadaş

Baska bir sitedeki arkadasimizin Degerli Dmoz sitesi icin web site arkadaslarimiza faydali bir baska yazi ise söyledir.

DMOZ’a sitenizi eklemek kısmen komplike birşeydir. Öncelikle yapmanız gereken dmoz sitesine girmek,ve siteniz için uygun, kategoriyi bulup, alt kategorileri takip ederek ile sitenize en uygun olanını bulmak. Örneğin chat Sohbet sitenizi eklemek için (Top: World: Türkçe: Bilgisayar: İnternet: Sohbet: Chat) kategorisine başvurmanız gerekmektedir. Bu şekilde bulamazsanız, DMOZ içinde arama yaparak da bulabilirsiniz. Doğru kategoriyi bulduğunuza emin olduktan sonra, hangi dilde kategoriye girdiyseniz, o dilde (Suggest Url) (Adresi Öner) (Site Ekle) bağlantısı ile site ekleme aşamasına gelebilirsiniz. Yanlış bir kategoriye site ekleme yapmak, reddedilmenizi beraberinde getirecektir. Birden fazla kategoriye aynı adres eklenemez. İçeriği farklı alt klasörleriniz, sub domainlerinizi yine uygun kategorilere ekleyebilirsiniz, sakıncası yoktur.

(Site Url) (Site Adresi) kısmına http://www.chatulkesi.com örnegindeki gibi adresinizi yazınız ve hemen altındaki seçenekten ne tür bir bağlaç kullanacağınızı seçiniz. Türkçe kategoriye başvuracağınız için hemen altında Türkçe açıklama mevcut zaten. Orada yazılan kurallar doğrultusunda hareket etmenizi özellikle tavsiye ederim, aksi takdirde DMOZ hayaliniz, hayal olmaktan öteye geçemez.

(Title) (Site Başlığı) kısmına: (Chatulkesi Chat Siteleri) gibi sitenizin kısa ve öz başlığını yazınız. Bu kutucuğun altında da uygun olan ve olmayanlar yazıyor. Promosyon içeren kelimeler, cümleler kullanılmaması gerektiği, büyük harf kullanılmaması gerektiği gibi.

Dmoz

Site Description) (Site Açıklama) kısmına: (Chat sohbet bilgi ve kaynak platformu) gibi 25 veya 30 kelimeyi geçmeyecek şekilde sitenizin kısaca açıklamasını yapınız. Bu bölümü doldururken, HTML Tag kullanılmamalı, düzgün yazılmış ve noktalamasına dikkat edilmiş cümleler kullanılmalı, başlıkta yazdıklarınızı tekrar etmeyiniz, promosyon ve reklam amaçlı (Süper Site) (En Büyük Site) gibi açıklamalar yapmayınız. Aksi takdirde başvurunuz dikkate alınmadığı gibi silinecektir.

(Your E-Mail Adress) (E-posta Adresiniz) kısmına: (chatulkesi@chatulkesi.com89
) gibi geçerli bir e-posta adresi giriniz, bu e-posta vasıtası ile bilgilendirileceksiniz.

(User Authentication) (Kullanıcı Doğrulaması) kısmına: Hemen alt kısımda bulunan resimdeki karakterleri doğru bir şekilde giriniz ve son olarak (Gönderi Anlaşması)’nı mutlaka okuyup anladıktan sonra sitenizi değerlendirmeye gönderip beklemeye başlayabilirsiniz.

Not: Editörlerin, gönüllü olarak çalışması, başvuru yoğunluğu, spamlardan dolayı gereken titiz incelemeler vs. gibi sebeplerden dolayı kabul edilme süresi aylarca sürebilmektedir. Bu faktörler, kategoriden kategoriye değişiklik göstermektedir. Başvurudan 6 ay sonra kabul edilen başvurulara bile rastlanılır.

Endişe edip, tekrar başvurular yapmanız kabul edilmenizi daha da zorlaştırır, bu nedenle endişeye gerek yok. Siteniz reddedildiğinde veya, abartı bekleme süresi olduğunda, başvurunuzu inceleyerek bir kez daha göndermeniz mantıklı olacaktır. Kabul edilme süreciniz esnasında, sabırlı olmanız ve başvurunuzun durumunu DMOZ’dan düzenli olarak takip etmeniz gerekmekte.

Çok çok uzun süre beklemenize rağmen sonuç alınamayınca veya başvurunuz reddedildiğinde, eklemek istediğiniz kategorinin editörleri ile direk kontakt kurabilirsiniz. Ben bu yazıyı 2 yıldır eklenmeyi bekleyen birisi olarak yazıyorum.
Buda baska bir arkadasimizin sitesinde kendi görüslerini belirterek yayinlamis oldugu bir dmoz bilgileri.
Bu tür bilgileri buldukca www.chatulkesi.com sitemizde siz degerli webmaster arkadaslarimizla paylasmaya devam edecez.
Yazida makalede emegi gecen bütün arkadaslarimiza sahsim ve Chatulkesi.Com sitem adina tesekürlerimi sunarim.
Dmoz KAYIT Dmoz Bilgileri.

Kategori:  
 : admin

Sizde Yorum Yapın