chat, chat siteleri
Chat, Chat Sitesi, Chat Siteleri Sohbet

Anders Breivik Toplu Katliam


Norvecli Anders Breivik Toplu Müslüman ülkelere katliyam yapti.Norveç’teki bombalı ve silahlı saldırılarıyla 100 e yakın kişiyi katleden Anders Breivik bunun gaddarca olduğunu kabul ettiğini ancak bunun gerekli olduğunu düşündüğünü söyledi.

Norveç’teki bombalı ve silahlı saldırılarıyla 100 eBreivik’in avukatı Geir Lippestad, müvekkilinin yarın yapılacak duruşmada bu konudaki düşüncelerini anlatacağını belirtti.

Polis, katliamın yapıldığı adada kurbanların cesetlerini aramayı sürdürürken, cuma günü iki yerde düzenlenen bombalı ve silahlı saldırılarda ölenlerin sayısının artmasından endişe ediliyor.

Her iki saldırıdan da Breivik sorumlu tutuluyor. Polis yetkilisi, ikinci bir saldırganın daha olabileceği üzerinde duruyor.

Polisin, Breivik’in ilk ateş açmaya başlamasından 90 dakikada adaya geldiği belirlendi. Polisin hemen helikopter bulamadığı, ardından da sahilden birkaç yüz metre ileride bulunan adaya çıkmak için bot bulamadığı, bu nedenlerle geciktiği bildirildi.

Oslo Fiyordu’nun kuzeybatısındaki Ütoya adasında ülke tarihinin „ilk korkunç terörüne“ girişen Anders Behring Breivik’in (32), komando birliği Oslo’dan yetişene kadar geçen 1,5 saat içinde öldürdüklerini çoğu kez kurtarma görevlisi polis görüntüsüyle aldatarak katlettiği bildirildi.

İktidardaki İşçi Partisi’nin gençlik kampına katılan 600 öğrenci arasında bulunan 18 yaşındaki Erik Kursetgjerde, birçok kişinin polis üniformalı katile kanarak ona yöneldiği sırada öldürüldüklerini anlattı.

Görgü tanıklarının ifadesine göre, gençler ağaçlara, ada gölüne kaçmaya çalıştı fakat katil onları tek tek bularak başlarına kurşun sıktı.

„Gelin, burada emniyettesiniz“ diye bağıran katilin önüne çıkan herkes öldürüldü. İşçi Partisi toplantısına katılanların 6’da biri katledildi. Oslo hükümet binası bölgesinde ölen 7 kişi dışında Ütoya’da 85 ölü var. Halen kayıp olan 5 kişi ise denizde ve ada gölünde aranıyor.

Denize ve göle kaçanların bazıları o sırada bölgede olan kayık ve tekne sahipleri tarafından kurtarılırken, boğulanlar da oldu. Can çekişenleri katil tek tek vurdu.

Ütoya’da bulunan Thorbjörn Vereive, olanları „katil, öldürdüklerine tek tek ‚gelin, burası güvenli‘ diye seslenerek aldattı, tek tek vurdu“ diye anlatırken, Dana Barzingi, devlet televizyonu NRK’ya „kaçacak tek yer denizdi. Alçak sesle konuşan polis üniformalı katil ‚gelin buraya sizi kurtaracağım‘ diyerek suya atlayanları tek tek vurdu“ dedi.

Norveç Dışişleri Bakanı Jonas Gahr Störe de, bizzat, katliamın bir buçuk saat sürdüğünü açıkladı.

Bir görgü tanığına göre, „çukura sığınanlar, bağışlanmaları için yalvardı ama köpekler gibi anında vuruldular.“

NRK, helikopterden çekilmiş bulanık görüntüde, öldürdüklerine kollarını açmış silahlı kişiyi en kötü korku filmi gibi gösterdi.

Norveçliler, „1995 Oklahoma katliamı ve 11 Eylül“ yorumlarında bulundu

5 Responses »

 1. Norveç’in Utöya adasında İşçi Partisi’nin kampına katılan gençlerden 86’sını katleden saldırganın, vücudun içinde parçalanmak üzere tasarlanmış, en ağır yaralara yol açan dom dom kurşunu kullandığı bildirildi.
  Kamptaki katliamda yaralananların kaldırıldığı Ringriket Hastanesinin baş cerrahı Dr. Colin Poole, cerrahların 16 yaralıya müdahalesinde, yaralıların vücutlarında ufak kurşun parçaları bulduğunu, dış yaraların alışılmadık biçimde ufak ve hafif olduğunu belirterek, “Bu mermilerin çok vücudun içinde patladığını, merminin bütün enerjisinin dokunun içinde biriktiğini ve çok büyük iç hasara yol açtığını“ vurguladı.

  Gözaltındaki, aşırı sağcı ve dinci olduğu belirtilen Norveçli zanlı Anders Behring Breivik, adadaki katliamla saatler önce Oslo’da düzenlenen 7 kişinin öldüğü bombalı saldırıdan da sorumlu tutuluyor.

  Öte yandan Norveç polisi, toplam 93 kişinin öldüğü iki saldırının ardından hiçbir yabancı ülkeden ayrı bir polis soruşturması yürütülmesini istemediklerini bildirdi.

 2. Norveç’in başkenti Oslo’da 85 kişinin canına kıyan Behring Breivik’in katliam için 9 yıl hazırlık yaptığı ortaya çıktı.

  Norveç’te ölenler Kopenhag’daki Norveç Büyükelçiliği önünde tören düzenlendi

  Norveç’in başkenti Oslo’da hükümet binasına yönelik bombalı saldırı ile 7 kişi, Utoya adasındaki silahlı saldırı ile 85 kişinin canına kıyan 32 yaşındaki Norveçli Anders Behring Breivik’in katliam için 9 yıl hazırlık yaptığı ortaya çıktı. Breivik’in Avrupa’yı İslamlaştırmaya karşı 1999-2004 yılları arasında şahsi savaş başlattığı ve silahlı bir eylem için hazırlıklara başladığı kendi hazırladığı ve İnternette yayınladığı 1500 sayfalık yazıda yer aldı. 92 kişinin katili genç, yazısında Avrupa nüfusunun yüzde 95’inin kendisini olaydan sonra terörist ilan edeceğini ancak aradan bir süre geçtikten sonra kendisine hak vereceklerini yazdı. Polis, ayrıca eylemin hazırlıklarıyla ilgili video görüntülerini ele geçirdiğini bildirdi.

  KATLİAMI YALNIZ BAŞIMA GERÇEKLEŞTİRDİM

  Sorgulamasında tüm suçları kabul eden Anders Behring Breivik, Bir temizlik gerekiyordu. Katliamı yalnız başıma gerçekleştirdim. Katilam planladığımı da kimseden gizlemedim dedi. Breivik’in savunma Avukatı Geir Lippestad Müvekkilim gerek Oslo’nun merkrezinde hükümet binasındaki bombalı saldırı gerekse 85 kişinin kurşunlanarak öldürülmesi suçlamalarını kabul ediyor. Sorgulama sırasında gayet sakin davranıyor ancak işlediği suçun gerekçesini sorgulamada değil mahkemede anlatmak istiyor dedi.

  AVRUPA’YI KÜLTÜR MARKSİZMİ VE İSLAMLAŞMAKTAN KURTARMA DAVASI OLDUĞUNU ANLAYACAK BİR AVUKAT GEREKLİ

  Sarışın katil, solcu ve yabancılara düşman olmasına rağmen Sosyal Demokrat İşçi Partili Avukat Geir Lippestad’ı bizzat savunma avukatı olarak istedi. Breivik avukat seçimini yaparken Bana daha az ceza aldıracak bir avukat değil, bu davanın Avrupa’yı kültür marksizmi ve İslamlaşmaktan kurtarma davası olduğunu anlayacak bir avukat gerekli dedi.

  Breivik’in yazısında 2 haziran günü bir sivil polisin çiftliğe gelerek resimler çektiği, gelen şahsa kahve ikram etmek istediği de yer aldı. Bütün bu bilgilerden sonra Norveç halkı, Breivik madem şüpheliydi neden polis zamanında katliamı önleyemedi diye tepki göstermeye başladı.

  500 KİLO PATLAYICI KULLANDI

  Brevik’in, bombalı saldırıda 15 Temmuz günü Avis firmasından kiraladığı Volkwagen Crafter marka kapalı bir minübüsü kullandığı ve aracın 500 kilo patlayıcı madde ile infilak ettiği bildirildi. Her iki olayda yaralanan 97 kişiden 67’sinin Utoya adasında, 30’unun hükümet binasındaki patlamada yaralandığı, yaralılardan 10’unun durumunun ağır olduğunu bildirildi. Yetkililer, ölü sayısının 100’ün üzerine çıkabileceğini söyledi. Emniyet Müdürü Sveinung Sponheim, gerek patlamadan zarar gören binalarda gerekse Utoya adası kıyalarında ve deniz altında kayıp cesetlerin arandığını belirterek, bulanabilecek ceset sayısının çok olmadığı var sayımı üzerinde durduklarını söyledi. Oslo merkezindeki binalarda ceset arama ve inceleme çalışmaları devam ederken, şehir merkezi de tekrar insan ve araç trafiğine açılmaya başlandı.

  ÖZEL TİM ELEŞTİRİLDİ

  Oslo’daki patlamanın ardından Utoya adasında katliam yapıldığı haberini alan polis, adaya hemen helikopterle özel tim gönderildiğini açıklamıştı. Ancak olay sırasında ekmek almak için karaya çıkarak sağ kalan Martin Djupdal Ben feribot beklerken limana özel tim geldi. Onlar da feribot beklemeye başladılar. Ama o sırada helikopterin özel timi adaya götüreceği söylendi ama helikopter gelmedi. Yaklaşık 1, 5 saat silah sesleri duyulduktan sonra askerler teknelerle adaya çıktılar. Askerlerin daha önce orada olmaları gerekirdi dedi.

  YÜZMEYE CESARET EDEMEYEN ÇOCUKLARI DA ÖLDÜRDÜ

  Adada canını zor kurtaran 24 yaşındaki Kristoffer Nyborg, katil Breivik’in yüzme bilmeyen çocukları bile acımasızca öldürdüğünü belirterek Saldırgan ateş etmeye başlayınca ben ormanlık alana kaçmaya başladım. Arkamdam üç genç kız geliyordu onları acımasızca öldürdü. Daha sonra bir grup küçük yaşta çocuk gördüm, kayalıklardan denize atlamak istediler ama yüzme bilmedikleri için korktular. Onları da gözünü kıpmadan katletti dedi.

  SALDIRGAN MÜSLÜMAN OLMAYINCA SAĞCILAR ÜZÜLDÜ

  Ülke çapında ve dış ülkelerdeki Norveç Büyükelçilikleri önünde ölenler için anma törenleri düzenlendi. Kiliseler ve Büyükelçilikler önünde uzun kuyruklar oluştu onbinler, ölenler için mum yaktı, çiçek ve mektup bıraktı. Kopenhag’daki Norveç büyükelçiliği önünde düzenlenen törene katılan Türklerden Can Varan, Katliamı yapan kişinin Norveçli olması en çok aşırı sağcıları üzdü. Katliamı sağcılar yaptı. Ama katil yakalanıncaya kadar herkes ‚Müslümanlar yaptı‘ dedi. Bugüne kadar sağcılar Avrupa’da çok kişiyi öldürdüler. Ama bunlar hiç konuşulmadı. Sağcılar bu olayın ardında bir Müslümanın bulunmamasına çok üzüldüler. Müslümanlara karşı yürütecekleri kampanyaya tam başlarken katilin kendilerinden biri olması onları şaşırttı. Norveç Başbakanının dediği gibi demokrasiye daha çok önem verelim dedi.

  Norveç Sosyalist Sol Parti Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Gülay Kutal da Şu anda tüm Norveç bu korkunç olayın şokunu yaşıy

 3. Breivik’in avukatı Geir Lippestad, müvekkilinin yarın yapılacak duruşmada bu konudaki düşüncelerini anlatacağını belirtti.

  Polis, katliamın yapıldığı adada kurbanların cesetlerini aramayı sürdürürken, cuma günü iki yerde düzenlenen bombalı ve silahlı saldırılarda ölenlerin sayısının artmasından endişe ediliyor.
  Her iki saldırıdan da Breivik sorumlu tutuluyor. Polis yetkilisi, ikinci bir saldırganın daha olabileceği üzerinde duruyor.

  Polisin, Breivik’in ilk ateş açmaya başlamasından 90 dakika adaya geldiği belirlendi. Polisin hemen helikopter bulamadığı, ardından da sahilden birkaç yüz metre ileride bulunan adaya çıkmak için bot bulamadığı, bu nedenlerle geciktiği bildirildi.

  Oslo Emniyet Genel Müdürü Sveinung Sponheim, Oslo’daki bombalama ve Utöya adasındaki katliamı tek başına yaptığını belirten Breivik’in, yaptıklarının, suç olduğunu kabul etmediğini söyledi.

  Norveç’in İkinci Dünya Savaşı’ndan beri gördüğü en feci katliamdan sonra hala 4 ya da 5 kişinin kayıp olduğu bildiriliyor.

  Bu arada, katliamda ölenler için Oslo Katedrali’nde tören düzenlendi. Norveç Kralı V. Harald ile eşi Kraliçe Sonya, ölen 92 kişi için katedralde dua etti.
  İçeride yer bulamayanlar, yağmurda şemsiyelerin altında töreni izledi.

 4. vahseti kiniyorum
  umarim dunyada boyle vahsi bir oylayla karsilemayiz kiymak icin kalkan eler kirisin

 5. insan değil bunlar nasıl böyle bir vahşet yaparlar akıl alacak iş değil

Sizde Yorum Yapın