chat, chat siteleri
Chat, Chat Sitesi, Chat Siteleri Sohbet

Bilgisayar oyunlari Depresyona yol aciyor

Bilgisayar oyunlari Depresyona yol aciyormu? Son zamanlarin gözde oyunlari herkesleri Bilgisayar basina cekerken, hic kimse zararlarini düsünüyormu?
„Bilgisayar oyunlari depresyon nedeni“


Uzmanlar, bilgisayar oyunlarinin çocuklari gerçek dünyadan kopardigini belirterek, „Oyunlar çocuklari depresyona sokuyor. Onlari sorumlularin olmadigi sanal dünyaya bagliyor“ uyarisinda bulundu.27 Ocak 2011 Persembe 12:04
Medical Park Özel Bursa Hastanesi’nden klinik psikolog Canan Sayioglu, ebeveynleri bilgisayar oyunlari konusunda uyardi. Yapilan arastirmalarin; video oyunlari veya internet üzerindeki oyunlari oynamakla daha fazla vakit geçiren çocuklarin birkaç yil sonra depresif belirtiler gösterdigini ortaya koydugunu hatirlatan Sayioglu, „Video oyunlari oynama aliskanligi olan veya anne-babasi tarafindan oyun bagimlisi olarak abartiyla tanimlanan gençler üzerinde yapilan büyük arastirmalar, Çin’de de Amerika’da da benzer bulgularla sonuçlanmistir. Çocuk bilgisayar oyunlariyla zamanin nasil geçtigini anlamiyor, disaridaki hayati kaçiriyor, gerçekçiligi olmayan oyunlarla dünyevi dertlerden uzaklasiyor“ dedi.

Hayatini oyunla geçiren çocugun sorumluluk duygusu hissetmedigini ve rahatsiz olmadigini anlatan Canan Sayioglu, „Çocuklar, oyun sonrasinda biriken isleri fark ettiginde oyun esnasindaki rahatligi özleyip zamansizca tekrar oyun oynamaya basliyor. Çocuklar zaman içinde gerçek dünyaya yabancilasiyor“ diye konustu.

Sayioglu, özellikle 10-17 yas çocuklarinda oyun saatlerinin iyi düzenlemesi, çocuklarin genellikle ödevlerini bitirdikten sonra oyun oynamalarina izin verilmesi gerektigini belirtti. Yasaklarin da çocuklar üzerinde olumsuz etkileri olduguna deginen Sayioglu, bilgisayarin yasaklanmasinin da asiri kullanilmasinin da zararli oldugunu hatirlatti.

Sizde Yorum Yapın