chat, chat siteleri
Chat, Chat Sitesi, Chat Siteleri Sohbet

iran ve nükleer silah üretimi


iran’i nükleer silah üretim konusunda agir bir sekilde elestiren ABD Baskani Barack Obama sert tutumunu sergilemeye devam ediyor.

Obama, tüm uluslararası baskılara rağmen, nükleer programına devam eden İran’a ‚askeri operasyon‘ tehdidinde bulundu. İsrail’e ise ‚vakitsiz saldırıdan uzak dur‘ dedi.

WASHINGTON – ABD Başkanı Barack Obama, nükleer silah yapması durumunda İran’a saldırı düzenleneceği konusunda blöf yapmadığını belirtti ve İsrail’e de İran’a vakitsiz saldırmasının yarardan çok zarar getireceği uyarısında bulundu.

Obama, nükleer programı nedeniyle gerilime neden olan İran’a tehditte bulundu. „The Atlantic“ dergisine açıklama yapan Obama, „İran ile İsrail, yaptırım ve diplomasinin yanı sıra askeri operasyonun da çözüm seçenekleri arasında bulunduğunu anlamalıdır“ dedi.

Pazartesi günü İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile Beyaz Saray’da bir araya gelecek olan Obama, Netanyahu’yu İran’ın nükleer tesislerine tek taraflı saldırı düzenleme fikrinden caydırmaya çalışacak.

Obama, olası bir İsrail saldırısının İran’ın kendisini kurban gibi göstermesine ve daha fazla destek görmesine neden olacağını ifade etti.

‚NÜKLEER SİLAH BÜYÜK TEHDİT‘

Bölgeyi „dünyanın en değişken bölgesi“ olarak niteleyen Obama, „bölgedeki ülkelerin çoğunun kendilerinde olmayan nükleer silaha İran’ın sahip olmasını hoş görmeyeceklerini ve terör örgütlerine destek verdiği bilinen İran’da nükleer silah bulunmasının çok büyük bir tehdit oluşturacağını“ kaydetti.

‚YAPTIRIMLAR ETKİLİ OLUYOR‘

İran’da son zamanlarda yaşanan ekonomik karmaşaya dikkat çeken Obama, ülkeye uygulanan yaptırımların halkı zorlamaya başladığını sözlerine ekledi.

Kategori:  
 : admin

Sizde Yorum Yapın