chat, chat siteleri
Chat, Chat Sitesi, Chat Siteleri Sohbet

Türkiyede böcekli Kakao

Fildisi Sahillerinden Türkiyeye getirilen Kakao cekirdeginin Böcekli olduguna ragmen önlem alinmadan Sirketlerde satisa sunuldu.
İŞTE KAMUOYUNUN YANIT İSTEDİĞİ SORULAR


5 bin ton, böcekli olduğu tespit edilen kakaoyu hangi şirketler aldı?

Satın alan firmalar bu kakaoyu hangi ürünlerde kullandı?

5 bin ton böcekli kakao hangi şirkete satıldı?
4 yıl önce Türkiye’ye giren 5 bin tonluk böcekli kakaonun imha edilmediği ve piyasaya sürüldüğü biliniyor. Şimdi merak edilen bu kakaoların Türkiye’de hangi şirketlere satıldığı

Fildişi Sahilleri’nden 2007’de getirilen böcekli ve fareli olduğu bilirkişi raporları ile tespit edildiği halde pazara sürülen kakao çekirdeklerini getiren Altınmarka’nın bu çekirdeklerden ürettiği ürünleri piyasaya verdiği biliniyor. Bu da özellikle çocukların tükettiği yiyeceklerde kullanılan kakaonun hangi ürünlerde ve kimler tarafından kullanıldığı konusunu gündeme getirdi. Altınmarka Yönetim Kurulu Başkanı Birol Altınkılıç’a göre normal olan kakaodaki böcek konusunda kamuoyunun merak ettiği bazı sorular bulunuyor.

PİYASAYA SÜRÜLDÜ
Böcekli kakaonun hangi şirketlere satıldığı, bunların hangi ürünler haline getirildiği, bilirkişi raporunun ardından bu ürünü kullanan şirketlerin kek ve çikolatalarını piyasadan toplatıp toplatmadığı, bu kakaoyu tüketme ihtimali olan her yaştan insanı kaygılandırıyor. Habertürk Ekonomi’nin gündeme getirdiği 4 Temmuz 2007’de Fildişi Sahili San Pedro’dan yola çıkan 5 bin ton böcekli kakao, aynı yılın 28 Temmuz’unda İstanbul Ambarlı Limanı’na yanaşmıştı. Al Hurreya adlı gemideki yükü kontrol eden İstanbul Zirai Karantina Müdürlüğü, kakao çuvallarının içinde çok sayıda canlı ve ölü böcek tespit edince gemiyi karantinaya aldı ancak ürünlerin girişine izin verildi.

Bilirkişi raporunun ortaya çıkmasından sonra bu ürünler toplatıldı mı?

5 bin ton kakao çekirdeğinden ne kadar kek ve çikolata üretildi?

RESMİ KURUMLARIN DA OLAYLA İLGİLİ BİLGİSİ VAR
Türkiye’nin toplam kakao çekirdeği ithalatının onda birini oluşturan 5 bin tonluk kakao içinde çıkan böcek ve farelere rağmen çuvallarla geldi ve resmi kurumların da bilgisi dahilinde Türkiye’ye sokuldu. Kakao yağı, kakao tozu ve kakao likörü haline getirilen kakao çekirdekleri, özellikle çocukların tükettiği gıda maddesine dönüştürülüp piyasaya sunuldu.

Sizde Yorum Yapın