chat, chat siteleri
Chat, Chat Sitesi, Chat Siteleri Sohbet

Yemin krizi çıkacakmı Meclis açılıyor

Genel seçimlerden sonra tutuklu vekiller krizi, Meclis boykotu ve yemin boykotu gibi süreçlerin damga vurduğu TBMM bugün 2. yasama yılının açılışıyla beraber işbaşı yapacak.

TBMM’nin 24. dönemini yemin kriziyle açan ve ardından tatile giden milletvekilleri 2. yasama yılının açılışıyla bugün işbaşı yapacak. Cumhurbaşkanı, Meclis tarihinde ilk kez “yemin etmemiş” bir grup milletvekilinin yanı sıra BDP’lilerin de bulunduğu Genel Kurul’a hitap ederek yeni yasama yılını açacak.Genel Kurul saat 15:00’da toplanacak.

Meclis Başkanlığı ‘Kürtçe’ yemin etmek isteyen çıkarsa engelleyecek. AK Parti Grup Başkanvekilleri bugünkü programı, “Önce yemin, sonra Cumhurbaşkanı’nın konuşması” şeklinde açıklamıştı. Ancak Cumhurbaşkanı’nın arka odada yeminin bitimini beklemesi ya da gelişini olası bir saate göre ayarlamasının güçlüğü nedeniyle bu plandan vazgeçildi.

KÜRTÇE KONUŞMA İHTİMALİNE KARŞI

Gül’ün konuşmasının öne alınmasında BDP’lilerin yemin sırasında Kürtçe konuşma gibi eylemlerde bulunma ihtimalinin süreyi daha da belirsiz hale getirecek olması ihtimali etkili oldu. TBMM’de dün ayrıca yetkililer Cumhurbaşkanı’nın karşılanması, Genel Kurul’a gelişi ve uğurlanması konusunda kâğıt üzerinde tatbikat yaptı, Cumhurbaşkanı’nın geçeceği güzergâh ve güvenlik önlemleri bu güzergâha göre gözden geçirildi.

LEYLA ZANA 20 YIL SONRA MECLİS’TE

Meclis’te bugün gözler Leyla Zana’nın üzerinde olacak. 20 yıl önce Zana, yemin etmek için geldiği TBMM Genel Kurulu’nda Kürtçe yemin etmek isteyince krize yol açmıştı. 12 Haziran seçimlerinin ardından milletvekili olmasına karşın BDP yemin törenini boykot edince, Zana ve diğer vekiller yemin edememişti. Bugün açılışı yapılacak olan Meclis’te BDP’nin yemin ederek çalışmalara katılma kararını almasının ardından gözler, Zana ve BDP’li vekillere çevrildi.

Sizde Yorum Yapın