chat, chat siteleri
Chat, Chat Sitesi, Chat Siteleri Sohbet

Çene Ameliyatı Estetik

Dogustan Cene yapisinda sorun olan Insanlara Ameliyat yardimiyla gerek Görüs sebebiyetiyle gerekse Cene yapi hatasinin verdigi saglik sorunlar icin gerekli Ameliyatlar Ortognatik Cerrahlar tarafindan yapiliyor.

Çene Estetigi Ve Ortognatik Cerrahi

Kiside alt ya da üst çenenin birbirinden orantisiz sekilde kisa ya da uzun olmasi genelde 14-15 yaslarda ortaya çikar. Kisi 20 li yaslara geldiginde artik çene gelisimini tamamlamis ve son seklini almistir. Bu durum genelde dislerin üst üste basmamasi ve alt çenenin ile üst çenenin orantisiz sekilde önde veya arkada olmasi ile dikkat çeker. 18 yasinda olan bir kiside çene gelisimini tamamlamasina ragmen hala çene bozuklugu yok olmamis ise ameliyat ile çenenin düzeltilmesi gerekir. Estetik çene ameliyati 1 ila 2 saat arasinda sürer ve genel anestezi ile yapilir. Estetik çene ameliyati öncesinde dislerinizi aparey takilmasi gerekebilir.

 Çene estetigi hakkinda tüm merak edilenler:

Ortognatik cerrahi tam olarak nedir?

Dis dizilimlerindeki ariza sebebiyle isirma ve çigneme sorunu olan kisilerin çenelerine yönelik islemle bu bozuklugun yok edilmesi islemidir.

Dis dizilimindeki bozukluk sebebiyle ameliyat olunmasi sart midir?

Hayir. Dis dizilimi bozuk olan birçok insan vardir. Bu kisiler dislerine tel taktirarak sorundan kurtulmaya çalisirlar ancak tam olarak sonuca ulasilmaz ve ameliyat gerekli hale gelir.

  Çeneye yönelik ne gibi ameliyatlar yapilabilir?

Bazen alt çenede bazen üst çenede bazen de her iki çenede birden gelisim bozuklugu görülebilir. Bir çene diger çeneden ileride ya da geride olabilir. Bazen de üst çenede gülümserken disler ve dis etleri görülecek kadar bir sekil bozuklugu olabilir. Kisideki çene sekil bozukluguna göre çene ileri alinabilir, geriye alinabilir, yükseklikleri dengelenebilir.

Ameliyat öncesi bilinmesi gerekenler nelerdir?

Çene ameliyati öncesi plastik cerrah, dis dizilimi alaninda uzmanlasmis bir dis hekimi ile beraber çalisir. Hangi çeneye, ne tür bir islem yapilmasi gerektigini belirlemek için gerekli tetkikler yapilir. Akabinde ortodonti uzmani, dislere tel takilir ve ameliyat öncesi hazirliklari yapilmis olur. Bu durum bir kaç ay sürecek bir bekleme dönemidir.

Estetik çene ameliyatinda neler yapilir?

Estetik çene ameliyatinda üst ya da alt çene kemigi uygun kisimlardan kirilir. Ortadonti uzmani tarafindan hazirlanan kalipla dislerin olmasi gereken ideal konumlarina yani çeneye yeni sekli verilir. Ulasilan sekli korumak için, kemik uygun yerlerden plak ve vidalarla sabitlenir.

Ameliyat sonrasi dönem nasil geçer?

Estetik çene ameliyatindan sonra, çeneye verilen yeni sekli sabitlemek amaciyla iyilesinceye kadar alt ve üst disler birbirine tutturulur. Bu süre zarfinda sadece sivi gidayla beslenilir. Estetik çene ameliyatinda atilan dikisler kendiliginden eriyebilen dikisler oldugu için, dikisleri aldirma derdi olmaz. Ameliyattan sonra sislikler olacaktir, ancak bu normal bir süreçtir ve birkaç gün içinde yok olur. Ileriki dönemlerde de ortodonti tedavisi bir süre daha devam eder.

Dis diziliminde bozukluk olmaksizin çene sekline yönelik ameliyat yapilamaz mi?

Tabii ki yapilabilir. En çok basvurulan çene ameliyatlari çene ucunu sekillendirmek için yapilanlardir. Ayrica alt çenesi çok belirgin ya da köseli olan bireylere çene kemiginin törpülenmesi ile daha yuvarlak hatlara sahip olan bir çene ortaya çikarilabilir. Bunun yaninda alt çene kemigi dar ve içe dogru ise çene kismina bazi dolgu maddelerle konulur ve yepyeni bir çene ortaya çikar.

Çene ucuna yönelik ne gibi islemler yapilabilir?

Ihtiyaca göre çene ucuna birçok islem yapilabilir. Çene ucu geri çekilebilir, ileri itilebilir, yükseltilebilir, alçaltilabilir. Bazi durumlarda çene ucu egri bir halde olabilir. Çenedeki bu egrilik, çeneyi kirmadan dolgu maddeleri ile sekil verilebilir.

Yüz kemiklerine yönelik baska ne gibi estetik müdahaleler yapilabilir?

Bazi kisilerde elmacik kemikleri çok az gelismistir bu sebeple yanaklari çökük olur. Bu durumu düzeltmek için, kisinin kendi dokularindan bir destek yapi alinarak çökük bölgeye konulabilir ya da dolgu maddeleri kullanilabilir.

Sizde Yorum Yapın