chat, chat siteleri
Chat, Chat Sitesi, Chat Siteleri Sohbet

Gögüs büyütme ameliyati estetik

Gögüs büyütme ameliyati kadin gögüsünü boyut ve sekil olarak büyütmek için uygulanan estetik cerrahi bir girisimdir. Gögüsün arkasina yerlestirilen meme protezleri ile gögüs çevresi ölçümleri bir veya birkaç sütyen ölçüsü seklinde arttirabilir.
Gögüs büyütme ameliyati görünümünde degisime neden olup, bireyin kendine olan güvenini arttiracaktir. Eger birey fiziksel olarak saglikli ve beklentileri konusunda gerçekçi ise; bu estetik gögüs büyütme ameliyati için iyi bir adaydir.
Yapilan çalismalarda delinip de vücuda yayilmadigi sürece silikon dolu meme protezlerinin vücuda olumsuz bir etki yarattiklari henüz ispatlanmis degildir.Tüm cerrahi girisimler birtakim belirsizlikler ve riskler tasir.
Bu estetik ameliyat asagidaki durumlarda uygulanabilir;

Gögüslerini küçük bulan kadinlarda estetik nedenlerden dolayi,
Hamilelik sonrasi küçülen gögüs boyutunu düzeltmek için,
Farkli boyutlardaki gögüslerin simetrisini saglamak için,
Meme kanseri cerrahisinden sonra meme rekonstrüksiyonu amaciyla.

Gögüs büyütme ameliyati göreceli olarak basit ve güvenilir bir girisim olsa da her cerrahi girisimde oldugu gibi, cerrahi risklerin ve bu estetik ameliyata has özel komplikasyonlarin görülme olasiligi vardir.
Komplikasyonlarin arasinda en sik görüleni yerlestirilen meme protezinin çevresinde gelisen kapsülün kasilmasidir. Bu genellikle her meme protezi uygulamasinda meydana gelen kapsülün bazi olgularda asiri katilasarak yerlestirilen meme protezini sikistirmasi ile ortaya çikar. Normal kosullarda düzenli olarak uygulanan masajlarla olusumu engellenmektedir.
Her cerrahi girisimden sonra ameliyat sahasinda bir miktar kan sizintisi normaldir. Ancak gögüs büyütme estetigini takiben asiri kan sizintisi, ameliyat sahasinda kan birikimine ve buna bagli sislik ile agriya neden olabilir. Bu durum hastanin dayanamayacagi kadar fazla oldugunda kanamanin kontrol edilmesi ve biriken kanin bosaltilmasi için ayri bir ameliyata gereksinim duyulabilir.
Nadiren de olsa bazi hastalarda yerlestirilen meme protezi çevresinde enfeksiyon gelisebilir. Bu herhangi bir zamanda olusabilse de genellikle gögüs büyütme ameliyatini izleyen ilk hafta içinde görülmektedir.

Tibbi tedavi ile kontrol edilemeyen bazi olgularda meme protezinin çikarilip enfeksiyon geriledikten sonra yeni bir protezin yerlestirilmesini gerekli kilabilir.
Bazi hastalarda ise gögüs büyütme ameliyatini takiben meme basinda asiri hassasiyet, meme basinda his azalmasi ve hissin tamamen kaybinin da görüldügü bildirilmistir.
Estetik gögüs büyütme ameliyatindan sonra kesilerin yakinlarinda bir dönem his kaybinin olmasi normaldir. Bu bulgu genellikle zamanla kaybolmakta ise de bazi kadinlarda kalici olabilir. Meme protezlerinin üreme, hamilelik ve süt vermeyi etkiledigine yönelik herhangi bir kanit yoktur. Bazi olgularda ise gögüs büyütme ameliyatini takiben birkaç gün boyunca süt salgisinin oldugu gözlenmistir.
Meme protezi delinip, içindeki materyal gögüs içine sizabilir. Delinme genellikle disaridan olan çok siddetli bir travma veya darbe nedeniyle olmaktadir.
Bu durumda tuzlu su ile dolu olan silikon meme protezleri birkaç saatte bosalacak ve bu steril tuzlu suyu vücut absorbe edecektir. Eger delinen silikon jel ile dolu olan bir meme protezi ise bu durumda iki durum söz konusu olabilir. Bunlardan ilkinde silikon kilif delinse de meme protezinin çevresinde olusan kapsül zarar görmemis ise gögüste herhangi bir degisim görülmeyebilir.
Ancak silikon kilifla beraber kapsül de zedelenmis ise, disaridan olan basinca bagli olarak meme protezinin içindeki silikon jel çevredeki meme dokularina yayilacaktir. Bu durumda jel gögüs içinde birikebilir, ve çevresinde yeni bir kapsül olusturur. Ya da vücudun diger bir bölgesine yayilabilir.
Bu durumlarda gögüsün seklinde ve yapisinda degisiklikler olacaktir. Her iki tür delinme tipinde de delinen meme protezinin çikarilip, çevrede olusan hasarin temizlenerek yeni bir meme protezinin yerlestirilmesini gerektiren bir ameliyat yapilmalidir.
Bazi kadinlarda meme protezi kullanimi ile otoimmun bag dokusu hastaliklarina benzeyen belirtiler olustugu gözlemistir.
Bu belirtiler arasinda eklem agrisi ve sisligi, ates, yorgunluk ve gögüs agrisi sayilabilir. Ancak yapilan arastirmalarda meme protezi kullanimi ile otoimmun hastaliklar arasinda kesin bir bag oldugunu kanitlanamamistir.
Bununla birlikte meme protezi kullanimi ile gögüs kanseri olustuguna yönelik hiçbir kanit yoktur.

Meme protezi yerlestirilen birçok kadinda bu riskler oldukça az oranda görülse de olusan sorulari gidermek için estetik cerraha danismak yapilacak en dogru girisim olacaktir.

Gögüs büyütme ameliyatinin planlanmasi…
Ilk muayenede estetik cerrah adayin genel saglik durumunuzu degerlendirecek, durumuna ve deri kalitesine uygun olarak düsündügü girisimi detayli olarak anlatacaktir. Çünkü gögüsün küçük olmasinin yaninda sarkiklik da olabilir; bu durumda estetik cerrah ayni zamanda gögüs diklestirme ameliyati olan mastopeksi’yi de önerebilecektir.
Bu dönemde aday estetik cerrahi ile gögüs büyütme ameliyati ile ilgili beklentilerini açikça konusmalidir. Ayni zamanda cerrahindan anestezi tipini, uygulayacagi girisimi, bunun alternatiflerini, büyütme ameliyatinin risklerini, hastanede tahmini kalis süresini ve ameliyatin maliyetini açikça anlatmasini istemelidir. Ilk muayenede mutlaka sigara veya baska bir ilaç kullanip kullanmadigini da cerrahina anlatmalidir.

Sizde Yorum Yapın