chat, chat siteleri
Chat, Chat Sitesi, Chat Siteleri Sohbet

Kepçe Kulak Estetigi – Ameliyati

Kepçe kulak estetik ameliyatina geçmeden önce konunun özüne inerek makalemize oradan baslayalim.

Kulak, sesleri algilamamizi saglayan isitme organimizdir. Çevremizle iletisim içinde olmamizda büyük bir paya sahiptir ve iç kulak, orta kulak ve dis kulak olmak üzere 3 ana bölümden olusmaktadir.

Kulak kepçesi ise dis kulagi olusturan, gelen sesleri toplayan ve orta kulaga geçmesini saglayan bölümdür. Buradan Orta kulak, gelen bütün ses titresimlerini alarak iç kulaga iletir. Iç kulak da bu ses titresimlerini sinirlerin iletebilecegi sinyallere çevirerek beyine aktarilmasini saglar. Iste Bu mekanizma sayesinde sesleri algilariz.

Aslinda Kulak kepçesinin isitme yönünden bir önemi yoktur, sadece seslerin gelis açisini anlamamizi saglamaktadir. Islev bakimindan hayatimizda önemli bir yere sahip olan kulak, estetik bakimdan da önemli bir yere sahiptir.

Kulaklarda çesitli deformiteler görülebilir. Örnegin hiç gelismeyen kulak sekli, sekli bozuk olan kulak sekilleri gibi. Bunlar içersinde en çok sikâyet edilen kulak sekil bozuklugu kepçe kulak yani diger adiyla yelken kulak deformitesidir.

Kepçe kulak sekil bozuklugunda asil sorun, kulagin bas ile arasindaki açinin olagan açisindan daha genis bir açiya sahip olmasindan kaynaklanir. Kepçe kulak sorununda kulak normal kulaklara nazaran daha açik durmaktadirlar. Halk arasinda söylentilere bakilirsa kisinin kepçe kulak olmasinda anne karninda yanlis durusu veya dogduktan sonra yastiga yatarken kulaklarini kepçe yapacak sekilde yanlis yatis pozisyonundan kaynaklandigi savunulur. Aslinda bu son derece yanlis bir söylentidir.

Bunun yaninda kulak kepçesinde yer alan kikirdaklarin kivrimlarinin çok belirgin halde olmamasi, kulak kepçesinin iç tarafinin kivrimsiz olmasi yani kasik gibi görünmesi de kulaga estetik açidan kötü bir görüntü verir.

Kepçe Kulak Tedavisi Ne Zaman Yapilir?

Kulak sekli, dogustan itibaren gelismeye baslar ve genelde 6 yasinda gelisimini artik tamamlamistir. Bir çocugun 7 yasinda ilkokula basladigini düsünürsek, .ocuk 7 yasinda okul vasitasiyla sosyal hayata girmis olur. Kulaklari kepçe olan bir çocuk da bu durumdan ilk yakinmalarini ilkokula baslar baslamaz yasamaya baslar. Çocuklar arasinda kepçe kulak diye alay konusu olmak çocugun psikolojisini bozmaya yeterlidir. Bu sebeple çocukta kepçe kulak ameliyati yaptirmak okul çagi öncesinde verilecek dogru bir karardir. Fakat bu karari almak için çocugun anne ve babasinin karari, onayi gerekir. Ancak ne hikmetse birçok anne ve baba çocuklarinin okul zamaninda kepçe kulaklari yüzünden yasayacagi psikolojik sorunlari düsünmezler veya öneminin farkina varamazlar. Bu sebeple çocukluk çaginda kepçe kulak ameliyati olamayanlarda ileriki yaslarda rahatlikla kepçe kulak estetik ameliyati olabilirler. OmeglaOmegla
Kepçe kulak ameliyati diger bir ifadeyle otoplasti ameliyati, çocuklarda genel anestezi yöntemi kullanarak yapilir. eger daha ileriki yaslarda bir yetiskine kepçe kulak ameliyati yapilacaksa kulaklara lokal anestezi yöntemi uygulanarak da yapilabilir. Küçük çocuklarda kepçe kulak ameliyatinin yapilmasinin asil sebebi çocugun ameliyat esnasinda huzursuzlasip estetik cerraha zorluklar çikarabilecegi riskini ortadan kaldirmaktir.

Kepçe kulak ameliyatinda iz kalir mi?

Estetik kepçe kulak ameliyati, kulak kepçesinin hemen arka tarafindan yapilir. Bu sebeple estetik kepçe kulak ameliyati sonrasinda kulakta görülen bir dikis ya da ameliyat izi yoktur. Zaten atilan dikislerde kendiliginde eriyen dikisler ve dolayisiyla sonradan gidip birde dikisleri aldirma zahmetine girmemis olursunuz.

Kepçe kulak ameliyati ne kadar sürer?

Estetik kepçe kulak ameliyati, bir kulak 15 dakika sürmektedir. Dogal olarak da her iki kulak kepçe ise toplam süre 30 dakikadir.

Kepçe kulak ameliyati ile kulaklar nasil düzeltiliyor?

Kepçe kulak ameliyatinda, kulak kikirdaklarinda olmasi gereken kivrimlar inceltiliyor ve böylece daha kolay kivrilabilir hale geliyor. Kikirdaklara kalici iç dikisler atiliyor ve böylece kivrimlar olusturulmus oluyor ve bu iç dikisler sayesinde kulagin kepçesi arkaya dogru yatiriliyor.

Kepçe kulak ameliyatindan sonra agri oluyor mu?

Kepçe kulak estetik ameliyati lokal anestezi ile yaptirmis iseniz ameliyatiniz bittikten sonra evinize gidebiliyorsunuz ve lokal anestezinin etkisi ortalama 3-4 saat sonra geçiyor. Lokal anestezinin etkisi geçince hafif de olsa bir agri hissetmeye basliyorsunuz. Ancak doktorunuzun verdigi agri kesicilerle bu agrilari etkisi hale getirebiliyorsunuz.

Kepçe kulak ameliyati sonrasinda neler yasaniyor?

Kepçe kulak ameliyati bitiminde kulaklarinizi bandaj ile doktorunuz sariyor ve 3 gün bu bandajlari çikarmiyorsunuz. 3 gün sonra doktorunuza kontrole gidiyorsunuz ve doktorunuz o zaman bu bandajlari kulaklarinizdan çikariyor. Bu bandajlar açilana kadar 3 gün banyoya girmiyorsunuz. Bandajlariniz açildi gün banyo yapabilirsiniz. Ameliyat sonrasi kulaklarinizda sisme ve morartilar olacaktir. Bu normal bir durumdur. Bu sislikler ve morarmalar ortalama 5-7 gün içinde yavas yavas azalarak tamamen geçecektir. Kepçe kulak ameliyatindan sonraki ilk 3 ay kulaklarinizi darbelerden, kivrilmasini saglayacak yatis pozisyonlarindan, çekmelerden kesinlikle korumaniz gerekiyor. Çünkü bu tür hareketler kulak kikirdaklariniza atilan dikislerin yirtilmasina, kopmasina neden olur. Dogal olarak da kikirdaklardaki iç dikisler yirtilir ya da koparsa kulak eski kepçe haline dönecektir. Kulak sagliginiza zarar vermese de yaptirdiginiz kepçe kulak ameliyati bosa gitmis olacaktir ve yeniden kepçe kulak ameliyati olmaniz gerekecektir. Kulagin kikirdaklarindaki bu dikisler 3 ay içinde kaynamis olacaktir bu sebeple 3 ay sabredin ve kulaklarinizi dikislerin atmamasi için koruyun. 3 aydan sonra iç dikisler kaynayacagi için artik dikislerin atma durumu, yirtilma durumu olmayacaktir.

Kepçe kulak ameliyati 30 dakikada bitirilmesi, ister genel anestezi ister lokal anestezi ile yapiliyor olmasi, hiçbir ameliyat izi birakmiyor olusu ve istenilen sonuca çok kisa sürede ulasiliyor olmasi sebebiyle çok sik tercih edilen bir estetik ameliyat türüdür.

Iple Kepçe Kulak Estetigi

Kepçe kulak estetik ameliyatina alternatif olarak gelistirilen iple kepçe kulak estetik ameliyat türü vardir.

Iple çekilen estetik kepçe kulak operasyonu, diger kepçe kulak ameliyatina nazaran daha basit bir estetik uygulamadir ve bu yüzden birçok hasta için daha cazip bir alternatiftir. Ancak iple çekme yöntemi ile yapilan kepçe kulak ameliyatlari biraz daha risklidir zira zamanla esneme yapma ve eski kepçe kulak görünümüne dönme riski vardir.

Sizde Yorum Yapın