chat, chat siteleri
Chat, Chat Sitesi, Chat Siteleri Sohbet

Çocuğum olmuyor ne yapmalıyım


Çocuğum olmuyor ne yapmalıyım Diyen Bir Sürü Anne Bebek özlemi ceken Bayanlarimiz vardir.
Kiste Size Tedavi Yöntemiyle KISIRLIK CÖZUMLERI TÜP BEBEK Ve Naisl bebek sahibi olacaginiz icin güzel bir haberimiz.

Toplumumuzun %15′i, yani yaklaşık her evli 7 çiftin 1 tanesinin kendi çabaları ile çocuğu olamamaktadır. İnfertilite dediğimiz bu olay günümüzde çevresel faktörlerin de etkisiyle giderek artmaktadır. Bir kadın, 6 ay içinde kendi çabaları ile hamile kalamazsa, bu çiftin doktora başvurmalarını uygun görüyoruz.
İlk muayeneye genellikle erkekten başlanır. Sebeplerin yaklaşık %40′ı erkeklerde görülmektedir.

Kadınlara gelince; bilindiği gibi her kadın her ay yumurtalığından bir adet yumurta üretir. Bu yumurta yumurtalık kanalına düşer ve o kanalda spermle buluşur. Döllenirse de döllenen embriyo rahme düşüp, yapışarak gebeliği sağlar. Dolayısı ile kadınların gebe kalabilmeleri için ayda bir yumurta üretmeleri, yumurtalık kanallarının, rahmin normal olması yeterlidir.

Önce kadının yumurtlaması ile ilgili bir takım hormonal testler ve ultrason takibi yapılır. Günümüzde ilaç veya iğneler yardımıyla yumurtlamayan kadınların hemen hemen %90′ında yumurtlama başarılabilmektedir.

Yumurtalık kanalının incelenmesi rahim röntgeni denilen bir yöntemle (HSG) yapılmaktadır. Değişik iltihabi olaylarda tıkalı olabilen yumurtalık kanalları ameliyat ile açılabilir veya açılamayacak kadar kötü durumda olanlara da tüp bebek uygulanabilir.

Yapılan incelemelerden sonra günümüzde artık geçerliliğini yitirmiş olan testlerden bahsedelim. Bunlardan bir tanesi, kadın vücudunun sperm öldürücü bir takım maddeler salgılaması diye adlandırabileceğimiz sperm antikoru üretme olayıdır. Geçmişte çok önem verdiğimiz ve değişik testler yaptığımız bu olay günümüzde eski önemini yitirmiştir. Bu tarz testler artık yapılmamaktadır.

Laparoskopi dediğimiz göbek deliğinden içeri küçük bir boru ile girip, kadının iç organlarının incelenmesi ise, artık muayene bulguları normal olan, yumurtalıklarında kist bulunmayan kadınlara yapılmaktadır. Laparoskopi geçmişe göre önemini oldukça yitirmiştir.

Bütün bunların içinde bir de büyük bir grup vardır ki, bu grupta sebep bulunamamaktadır. Geçmişte, ‘bekle çocuğun olur’, ‘stresten dolayı olmuyor’, ‘psikolojik olarak olmuyor’ gibi sözle tedavi yöntemleri önerilen bu grubun da artık günümüzde aşılama gibi özel yöntemler, gerekirse mikroenjeksiyon – tüp bebek yöntemleri ile çocuğu olabilmektedir.

COCUK SAHIBI OLMAK ICIN NELER YAPMALIYIZ

Günümüzde evli çiftlerin en önemli sorunlarından biri kuşkusuz bebek sahibi olamamaktır. Uzmanlar, üreme sağlığında ciddi bir sorunu olmayan ailelerin de çocuk sahibi olamama sorunuyla karşı karşıya kaldığını belirtiyor. Yanlış yaşam biçimi, stres ve yanlış beslenme de problemin kaynaklarından olabiliyor.
Bebek sahibi olamamak ailelerin çağımızdaki en önemli sorunlarından biridir. Bunun için üreme sağlığında ciddi bir sorun olması da şart değil. Yanlış bir yaşam tarzı, yanlış beslenme ve stresli bir hayat da hormonları “altüst” ettiğinden anne ve baba olma şansı zorlaşabiliyor. Ancak bütün bunları basit yaşam tarzı değişiklikleriyle çözmeniz mümkün olabilir. İşte baba olmak isteyen erkeklere küçük ama önemli tüyolar…

Giyim tarzınız nasıl olmalı?

Uzmanlar erkekleri dar pantolon giymemeleri konusunda uyarıyor. Çünkü dar pantolon ve iç çamaşırı giymek testisleri büzüştürerek sperm yollarının tıkanmasına yol açabiliyor. Bu nedenle rahat ve bol pantolonlar tercihiniz olsun…

Banyo güzeldir ama…

Banyo her insan için gerekli olan bir Her gün sıcak banyo yapan ve uzun süre saunada kalan erkeklerde sperm üretimini düşürebiliyor. Bilindiği gibi, uzun süre ayakta durmak, ağır kaldırmak, testislerin aşırı sıcağa maruz kalması, çok sıcak suyla banyo yapmak, sık sık hamam veya saunaya gitmek erkek kısırlığının nedenlerinden biri olan varikoseli artırır!

Cinsel ilişki sıklığınız

Cinsel ilişki sıklığı açısından normal ya da anormal diye bir sınıflama yapmak doğru değildir. Önemli olan ilişki sayısının az ya da çokluğu değil yeterliliğidir. Bunun için uzmanlar tarafından tavsiye edilen sayı haftada 3 ilişkidir. Seks yapmamanın sperm kalitesini yükselttiği inanışı ise yanlıştır. Aslında bunun tam tersi geçerlidir. Uzun süre bekletilen spermlerin kalitesi düşebilmektedir. Düzenli seks ile sağlıklı spermler üretilir. Ayrıca cinsel ilişki sırasında alınacak pozisyonla gebe kalma şansı arasında bir ilişki bulunmamaktadır.

Sperm miktarı, erkeklerde üretkenliğin en önemli göstergelerinden biri olarak kabul edilmiştir. Çocuk sahibi olmak isteyen ve bunda sıkıntı yaşayan erkeklere ilk spermiogram testi uygulanmaktadır. Bu test, spermlerle ilgili tüm detayların görülmesine imkan tanır. Test ancak hastane ya da laboratuar ortamında yapılabilir. Ama artık, erkeklerin sperm durumları ile ilgili ilk kriter olan sperm sayısı ve sperm yoğunluğuna evde bakabilecekleri testler ülkemizdedir.

Babystart Erkek Kısırlık Testi, semendeki sperm sayısı ve konsantrasyonu durumu için yapılan hızlı bir testtir. Babystart Erkek Kısırlık Test Kiti, sperm sayısının Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlemiş olduğu 20 Milyon sınırdan fazla ya da az olduğunu gösteren, evde yapılan tek testtir.

Pozitif sonuç, üretkenliği garantilemese de, iyi bir haber olarak değerlendirilir. Negatif sonuç ise, tamam ile kötü bir haber olarak değerlendirilmez. Bu durumda erkeğin doktora gitmesi tavsiye edilir. En azından çiftin çocuk sahibi olması için aylarca sürecek sonuç alamayacağı çalışmalar önlenmiş olur.

Yaş da önemli bir unsur

Erkeğin yaşı ise sperm kalitesi bakımından daha önemlidir. Bir erkek 80’li yaşlara kadar çocuk sahibi olabilirse de çalışmalar 35 yaşını geçmiş bir erkeğin 25 yaşlarındaki bir erkeğe göre partnerini gebe bırakabilme şansının yüzde 50 azaldığını ortaya koyuyor. Günde 4 saatten fazla cep telefonu ya da laptop kullanan erkeklerin vücudundaki sperm hareketliliği de yüzde 30’a kadar düşebiliyor.

Sigarayı bırakın, kafeini de azaltın

Herkesin bildiği gibi, sigara içmek hem kadınlar hem de erkekler için son derece zararlıdır. Erkeklerde sperm yoğunluğu ve sayısını azaltırken kadınlarda ise östrojen sayısını düşürerek gebe kalma süresini uzatır. Ayrıca menopozu iki sene erkene çekebilir.

Sigaranın etkileri çok iyi bilinmesine rağmen sigara kullanım alışkanlığı halen oldukça yüksektir. Oysa sigaranın sperm sayısını yüzde 17 kadar düşürdüğü bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Sigara dışında düzenli alkol kullanımı ve kafein hem erkekte hem kadında işleri zorlaştırır. Kafeinin sperm için uyarıcı etkisi olduğu bilinse de eğer sık sık tüketiliyorsa zararlı etkileri var. Alkolün de anormal sperm yapımına neden olduğu da kanıtlanmış bir gerçektir

2 Responses »

  1. Ben betül benim 22 senedir evlilik hayatimda hic korumadigim halde cocugum olmuyor .. bi 22 senedir doktorlara gidioruz ve en son gitigmizde gecen sene stressten olmuor dediler .. esimde yetersiz demislerdi sperm icin ama gecen sene onuda buldular ve dondurdular..buseferde bana massada kalabilcegimi sölediler lütfen bana bir fikir verin ..sidmiye kadar haracadigim doktor paralari öyle böyle degil..cok döküldük..suanda ben 37 yasindayim esim 43 yasinda evlatlik almayi bile düsündüm ve doktorum öyle tercih etti ..ben napacagimi bilmez haldeyim bu durumda benim icin ve esim icin en dogrusu ne? massada kalma ihtimalim varmi ..bana bilgi verin lütfen kendi kanimdan canimdan bir cocugum olsun istiyorum.tesekür ederim simdiden bilgileriniz icin

  2. Benim sprimlerimde birseyler var doktorada da gittim hala tstler sonyclarini bekliyorum bunuda halime kalamayan bi kadinla iluskiye girdim fark ettim sonra doktorumun buldugu bi bayanla iliskiye girdim hamile kaldi bayan acaba ne var bende bilgisi olan ulassin 05384365470

Sizde Yorum Yapın