chat, chat siteleri
Chat, Chat Sitesi, Chat Siteleri Sohbet

ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI VE AİLE PLANLAMASI


Türkiye’nin en büyük Sorun ve nedenlerinden birtaneside bilincsiz bir sekilde aile planlamasinin önüne gecilememesidir.
Bunun etken ve nedenlerini makale yazari olan bir saglikci arkadasimizin kendi fikir ve görüsleriyle yazip oldugu bir makale haber yaziyi sizlerle paylasacam.

ANNE-ÇOCUK SAĞLIĞI VE AİLE PLANLAMASI

Anne ve çocuk sağlığı ülkelerin gelişmişlik düzeyini gösteren en önemli etkenlerden birisidir. Anne ve bebeğin sağlıklı olması demek sağlıklı bir nesil demektir. Çok çocuklu toplumlarda kişi sayısına düşen gelir azalacağından çocukların beslenme, fiziksel ve ruhsal gereksinimleri karşılanamaz. Çocuk yeterli besini alamadığından her türlü hastalıklara açık olur. Özellikle barsak hastalıkları bu tarz çocuklarda yaygındır. İshal en önemli bebek ölüm sebebidir. Sağlıklı beslenemeyen çocuklar ishale çok yatkındır. ORS (oral rehidrasyon sıvısı) ile çok basit bir şekilde tedavi edilebilirken ebeveynlerin bilgi ve eğitimsizliği sonucu önlenmesi mümkün olan dehidrasyon önlenememekte ve çocuk kaybının en önemli hastalığını oluşturmaktadır. Yeterli ve dengeli beslenen çocuk bağışıklığı yüksek olan çocuktur.
Annenin 2 yıldan az sıklıkla doğum yapması anne-çocuk sağlığını olumsuz etkileyen bir başka durumdur. Bir doğumdan diğer doğuma kadar olan süreçte anne rahminin toparlanması 2 yılı bulmaktadır. O yüzden iki gebelik arasında en az 2 yıl ara olması gerekir. Gelişmekte olan ülkelerin kırsal kesimlerinde ve gelişmemiş ülkelerde bu ara 2 yıldan az olmaktadır. Anne rahmi toparlanamadığından erken doğumlar, düşükler, hastalıklı doğumlar, annenin doğum esnasında kaybedilmesi, doğum esnasında ciddi komplikasyonlara yol açmaktadır.
Ekonomik faktörler de Anne-çocuk sağlığını etkileyen etkenlerden biridir. Bir çocuğun bir günde alması gereken besinleri bellidir. Ekonomik düzeyi düşük olan toplumlarda ve özellikle çok çocuklu ailelerde gelir düşüklüğünden kaynaklanan besin düzensizliği görülmektedir. Özellikle çok çocuklu ailelerde bir çocuğun alması gereken günlük besin ekonomik yetersizlikten dolayı genellikle 2 yada 3 çocuğa bölüştürülerek verilmektedir. Bu da çocuk ölümleri açısından ciddi bir durum yaratmaktadır.
Annenin eğitimsiz olması çocuk ölümlerine yol açabilen bir başka sorundur. Annenin doğum öncesi ve sonrası kişisel ve çocuk bakımını bilmemesi çocukta ve annede ölüme kadar götürebilecek ciddi hastalıklara yol açabilmektedir.
Bunlardan yola çıkarsak annenin ve bebeğin sağlıklı olması, ülkelerin sağlık düzeyinin gelişmişliğini gösteren en önemli etkendir. Sağlıklı çocuk sağlıklı bir toplumdur. Anne ve çocuğun sağlıklı olabilmesinde en önemli etkenlerden birisi aile planlamasıdır.
Aile Planlaması: İstenildiği zaman ve istenildiği sayıda çocuk sahibi olabilmektir. Gelişmemiş ülkelerde ve gelişmekte olan ülkelerin kırsal kesimlerinde “kazayla oldu” diye tabir edilen durumun önlenmesi açısından ve her ailenin yapabildiği kadar değil bakabildiği kadar çocuk sahibi olması açısından aile planlamasının önemi tartışılmayacak kadar büyüktür. Aile planlaması anne-çocuk sağlığını korumakta ve geliştirmekte, ölümlerin azaltılmasında en önemli yöntemlerden bir tanesidir. Günümüzde aile planlamasına oldukça önem verilmektedir. Sağlık ocakları, hastaneler bu konuda annelere oldukça iyi hizmet verebilmektedir. Kondom ve haplar sağlık ocaklarında ücretsiz dağıtılmakta, aile planlaması hakkında anneye eğitim verilmektedir.
Aile planlamasının anne ve çocuk üzerindeki olumlu etkisi çoktur. Sık ve çok doğumları önler, sık ve çok doğuma bağlı kadın hastalıklarını önler, hamilelik süresince annede oluşabilecek anemiyi engeller, düşük ve erken doğumları önler anne ölümlerini azaltır.
Çocuk açısından düşünecek olursak; erken doğmuş çocuk sayısı azalır, sağlıklı çocuklar çoğalır, bebekler az hastalanır. Anneler bilinçli olacağı için önlenebilir hastalıkların tedavisi erken yapılır ve çocuk ölümleri büyük oranda azalır. Bebekler istenilen bebekler olacağı için aileden yeterince ilgi ve sevgi görür ve ruhsal açıdan da sağlıklı bir birey olarak yetişir. Çocukların ekonomik ihtiyaçları daha iyi karşılanır ve eğitim, gıda imkânlarından daha çok faydalanır.
Sonuç olarak aile planlaması bir toplumu kalkındırmada en önemli yöntemdir. Sağlıklı anne-çocuk sağlıklı, mutlu ve gelişen bir toplum demektir.

Makale Haber Yazari icin cilginn adli üyemize tesekkür ederiz.

3 Responses »

  1. böyle yararlı bilgilerin sitede yer alması çok mutlu etti beni. inşallah siteye girenler bundan en iyi şekilde faydalanır. sağlıkta bilinçli olmak doktora ve ilaç gereksinimine ihtiyacı azaltır. kişi kendi sağlığını korumayı öğrenir. bir yılda sağlığa harcanan maddiyat çok ciddi rakamlara varabilmektedir. kişi kendi sağlığını korursa, bilinçli olursa ve çocuklarına bu bilinci aşılarsa sağlığa harcanan bütçe azalır. bu bütçe eğitime, gıdaya ve ihtiyacı olana gider. bu da ülkelerin ekonomisinin gelişmesine ciddi katkılar sağlar…. saygılar..

  2. yazi gercekten cok güzel bu tür yazilari okuyunca cahilikler yanlis aile planlamalarin önune geciliyor tesekkürler arkadaslar.

  3. elimizden geldiğince doğru bilgileri aşılayalım arkadaşlar. sağlık hakkında bilgi sahibi olmak sadece sağlıkçılara özel değil. tüm toplumun bu konuda bilinçli olup paylaşıp yapmasıdır benim isteğim. bir kişiden ne değişir demeyelim. unutmayalım ki bir kişi demek doğacak nesillerin atası soyu demek. ben dedemden yada nenemden böyle gördüm diyen bir çocuğun „böyle“ kelimesinin altında yatan bilinçlilik durumu gelecek kuşağın bilinçliliği açısından bir önem arz etmektedir.

Sizde Yorum Yapın