chat, chat siteleri
Chat, Chat Sitesi, Chat Siteleri Sohbet

vajina mantarı tedavisi


vajina mantari tedavisi,Vajina hormonlar,vajina MANTAR Kapsülleri.vajina mantarı belirtileri.Mantarlar ne gibi belirtilere yol açarlar?
Doktorunuz ister moniliasis ya da candidiasis desin, ister mantar desin, Candida albicans adlı. mantarın neden olduğu vulva ve vajina enfeksiyonları günümüzde en sık rastlanan ve tedaviye karşı en dirençli vulvovaginal enfeksiyon tipidir. Bol ve rahatsız edici bir akıntısı olan Trichomonas vaginalis’ten farklı olarak, Candida en sakin kadınları bile çıldırtabilecek dayanılmaz bir vajina ve vulva kaşıntısına neden olur. Daima, kaşıntıyı kaşınmanın neden olduğu tahriş izler.

Ve doğal olarak kaşıntı arttıkça tahriş de artar ve labiumlar iltihaplaşıp şişer. Fazla kaşıma nedeniyle deride oluşan çatlaklar da ikincil bir bakteri enfeksiyonunu davet eder. Çoğu zaman, idrar tahriş olmuş dokulara değdiği için, idrar yapmak bile bölgede yanmaya neden olur.

Bu mantarın neden olduğu akıntı tipi, kadından kadına değişir. Bazı kadınlarda yalnızca beyaz, sulu, hafif bir akıntı olur. Bazıları ise vajinalarında kuruluk hissinden yakınırlar. Sık sık da vajina giriminde sulu bir akıntı ile karışmış şekilde peynirimsi, beyaz, pomad şeklinde parçalar, olur. Akıntı fazla olursa, venüs dağından rektumun gerisine kadar yayılan ve bacak aralarını da kapsayan yaygın bir kaşıntılı kızarıklığa neden olabilir.

Bu mantar nereden gelir?
Birçok yerden gelir. Kadınların yüzde 40’ında Candide albicans vajinanın normal sakinlerinden biridir. Çoğu zaman her iki cinsin ağzında ve bağırsaklarında da bulunur. Hiçbir belirti ya da bulgu görülmeyen sağlıklı kişilerin bile idrarlarında, er-sıvılarında ve deri kıvrımları arasında (örneğin sünnet derisi altında, kalçalar arasında, vb.) bu mantar saptanmıştır. Bu bölgelerin hepsi vajina enfeksiyonlarının ve enfeksiyonun yenilenmesinin potansiyel kaynağı olabilir. Ama gelişmesi ve çoğalması için elverişli bazı koşullar olmazsa, mantar herhangi bir rahatsızlığa neden olmaz. Vajinanın normal sakinleri arasında Candida albicans bulunmayan kadınlarda mantar kolaylıkla dışkı bulaşması yoluyla, daha seyrek olarak da etkeni taşıyan bir eşle cinsel birleşme ya da cunnilingus (ağız-vulva seksi) yoluyla edinilebilir. Öte yandan ağızdan bir mantar enfeksiyonu (moniliasis) gelişmesi olasılığı son derece azdır. Ancak mantar ister vajinanın normal sakinlerinde olsun, ister vajinaya dışarıdan gelsin, aynı ilke geçerlidir. Koşullar gelişmesine elverişli olmadığı sürece, hiçbir şey olmayacaktır.

Mantarın alevlenmesine ne yol açar?
Gebelik, doğum kontrol hapları, şeker hastalığı, kan şekeri düzeyinin yükselmesi, antibiyotikler ve bilinmeyen daha pek çok etmen. Tekrarlayan enfeksiyonlarda stress ve gerilimin rol oynadığı sanılmaktadır.

Gebelik ve doğum kontrol hapları neden mantar enfeksiyonuna yol açar?
Bu mantarın gelişmesi için en elverişle vajinal ortamı yarattığı için. Bu da dolaylı olarak hem gebe kadında, hem de doğum kontrol hapı alan kadında gözlenen yüksek östrojen düzeyiyle ilgilidir. Östrojen normalde vajina hücrelerinde glikojen (bir şekerli madde) depo edilmesine neden olur. Dolayısıyla östrojen düzeyinin yüksek olması vajina hücrelerindeki glikojen miktarını arttıracak, bu da ‚daha tatlı‘ bir vajina ortamı anlamına gelecektir.

Glikojenle bu mantarın ilgisi nedir?
Bu mantar glikojenden zengin bir ortamda gelişir ve çoğalır. Bu koşullarda, vajinayı mantarın gelişmesine geçmişte elvermeyen kadın ilk gerçek vajinal enfeksiyonla yüzyüze gelecektir. Örneğin doğum kontrol hapları kullanmaya başlamak, bazı kadınlarda cinsel ilişkide kaçınmaya neden olacak ölçüde rahatsız edici ani ve akut bir vajinal mantar enfeksiyonuna yol açabilir. Bazen de, aşırı tatlı ve pasta yeme nedeniyle, seyrek olarak da teşhis edilmemiş hafif bir diyabet (şeker hastalığı) olması durumunda mevcut bir mantar enfeksiyonu alevlenebilir. Gebelik sırasında vajinal mantar enfeksiyonları son derece yaygındır ve tüm gebe kadınların yüzde 15-25’inde görülür. Doğumdan sonra daha az ‚şekerli‘ bir ortamın yeniden oluşmasına kadar, gebelerde tedavi de pek başarılı olamamaktadır. Birçok gebe kadında doğumdan sonra enfeksiyon kendiliğinden yok olmakta ve ek tedavi gerektirmemektedir.

Gebelikte görülen bir vajinal mantar enfeksiyonu bebeği etkiler mi?
Seyrek olarak etkiler, o da yalnızca doğum anında. Bebek vajinal kanaldan geçerken hastalık etkenini kapabilir. Yeni doğanda bu yolla edinilen mantar enfeksiyonlarının (pamukçuk) çoğu yalnızca ağız ve boğazı etkiler. Bu enfeksiyonlar genellikle ciddi değildir ve kolayca tedavi edilebilir.

Vajinal mantar enfeksiyonunu alevlendiren başka bir etmen var mıdır?
Farklı bir nedenle, örneğin boğaz anjini ya da idrar yolları enfeksiyonu nedeniyle verilmiş antibiyotikler de (özellikle tetra-siklin, daha seyrek olarak da penisilin ve diğerleri) hastalığa yakın kadınlarda vajinal mantar enfeksiyonuna neden olabilir. Bu olgu, mantara karşı duran normal koruyucu vajina bakterilerinin antibiyotikle bastırılmasıyla açıklanmaktadır, ama antibiyotiklerin buradaki etki mekanizması tam olarak çözülememiştir.

Vajinal mantar enfeksiyonu nasıl teşhis edilir?
Genellikle vajinal salgıların gözlenmesi ya da mikroskopta incelenmesiyle. Bazen kültür de alınabilir.

Kültür nedir?
Bir enfeksiyonun gerektiği gibi tedavi edilebilmesi için hastalık etkeninin (bakteri ya da mantar) kesin olarak saptanması gerektiğinde, etkenin bulunduğu düşünülen salgı, akıntı ya da materyal, söz konusu etkeni besleyecek ve üretecek özel bir ortama yayılır. Etken, yirmi dört ya da kırk sekiz saat içinde laboratuarda tanınmasına olanak verecek ölçüde gelişir. Örneğin, kadınlarda gonorenin (bel soğukluğu) teşhis edilebilmesi için kültür zorunludur.

Vaginal mantar enfeksiyonları nasıl tedavi edilir?
Candida albicans’ı etkili biçimde yok eden sihirli bir hap olmadığından, tedavi mantarlara karşı etkili vajinal krem ya da fitillerle yürütülür. Gerçekten etkili olabilmesi için tedavinin en az iki hafta, inatçı vakalarda ise beş hafta sürdürülmesi gerekir. Genellikle, belirtilerin ortadan kalkmasından bir hafta sonraya kadar günde iki kez bir vajinal krem ya da fitil örneğin hystatin (Mycostatin) kullanılır. Bazı kadınlar, eriyen fitil ya da kremlerin yapışkan akıntısı nedeniyle ilaçları düzensiz kullanırlar ya da ilk iyileşme belirtisinde tedaviyi keserler. Yetersiz bir tedavinin mutlaka ileride hastalığın alevlenmesine yol açacağını söylemeye bile gerek yok.

Şiddetli ya da uzun süren enfeksiyonlarda vajina „jansiyen moru“ çözeltisiyle tedavi edilebilir. Bu ilaç gerçekten işe yarar, ama iç çamaşırlarınızda hiçbir deterjanın çıkaramayacağı inatçı lekeler yapacağını unutmayın. İlacın fazla kullanılması vulvada kontakt dermatite de yol açabilir. Doğum kontrol hapı kullanan bir kadında, tekrarlayan vajinal mantar enfeksiyonu, bazen doğum kontrol hapını geçici olarak kesmedikçe düzelmez. Belirtiler çok rahatsız edici değilse, tedavi sırasında cinsel birleşmeden kaçınmaya gerek yoktur. Ama bu durumda mantarın penisi tahriş etmesini önlemek için erkeğin kondom (kılıf, prezervatif, kaput) kullanması tavsiye edilir.

Tekrarlayan ve inatçı vajinal mantar enfeksiyonlarının başka tedavi yolu yok mudur?
Pek çok doktor inatçı vajinal mantar enfeksiyonlarında, en az dört beş hafta her gün vajinal bir krem ya da övül kullanılmasını ve ek olarak genital dudakların kıvrımlarına bir antifungal (mantara karşı) merhem sürülmesini tavsiye ederler. Aynı tedavi üç dört ay süreyle adetten hemen önce ve adet sırasında sürdürülür. Ağızdan Mycostatin ilacının kullanılması da yararlı olabilir. Böylece barsak mantarları bastırılarak, dışkı bulaşması yoluyla vajinal enfeksiyonların tekrarlanması önlenir. Pastörize edilmemiş yoğurt yemek de bağırsaktaki Candida sayısını azaltabilir. Ancak ne ağızdan alınan Mycostatin, ne de yoğurt, vajina ve vulvada bulunan mantar organizmalarını etkilemeyecektir. Bunlar yalnızca yerel tedaviyle giderilebilir.

Bazı uzmanlar deodorant sabunların ve heksaklorofenli sabunların kullanılmaması gerektiğini savunmaktadırlar. Bakteri öldürücü etkisi olan bu gibi maddeler, deri ve mukozalardaki koruyucu bakterileri öldürerek mantar enfeksiyonlarını teşvik etmektedirler. Banyo küveti yerine duşun tercih edilmesi de tekrarları önlemede yararlı olabilir.

vajinal mantar serper mi yani

vajinal mantar serper mi yani diğer mantar çeşitlerine dönüşebilir mi? mesela vajinada mantar olan bölgeyi kaşıdım ya da akıntıya elledim ellerimi yıkamadım sonra kafam kaşındı saç mantarı olur muyum ?

ikotik vajinit) Vajinal mantar enfeksiyonları ilk kez 1849 yılında gebe bir kadında tanımlanmıştır. Erişkin kadınların yaklaşık %75’i yaşamlarının herhangi bir döneminde en az bir kez mantar enfeksiyonu geçirirler

Çoğu kez gebelik, antibiyotik kullanımı gibi nedenlerle ortaya çıkan bu durum tedaviye kolay cevap verir. Ancak kronik vajinal mantar enfeksiyonu hem cinsel hem de psikolojik sorunlara yol açabilir. Vajinal mantar enfeksiyonlarına yol açan mikroorganizmalardan en sık görüleni Candida Albikans adı verilen bir maya hücresidir. Vakaların %67-95’inde bu mantar hücresi sorumlu olarak bulunduğundan, vajinal mantar enfeksiyonları genelde vajinal kandidiyazis şeklinde tanımlanır.

Candida Albikansın vajinada zaten normalde bulunan bir organizma mı olduğu yoksa belirti vermeyen kadınlarda saptandığında mutlaka tedavi edilmesi gereken bir patojen mi olduğu günümüzde dahi açıklığa kavuşturulamamış bir sorudur. Erkek semeninde üretilemediği için cinsel yolla bulaşan bir hastalık olarak kabul edilemez.Ancak yapılan araştırmalarda eşlerin benzer tipte mantar hücresi taşıdıkları saptandığı için pekçok hekim tedavide eş tedavisi de uygulamayı uygun görmektedir.

Vajinal mantar enfeksiyonuna neden olan candida albikans hifleri

NASIL BULAŞIR
Vajinal mantar enfeksiyonunda üreyen mikroorganizmalar genellikle başkasından bulaşmaz. Kişinin zaten kendi vajinasında bulunan maya hücreleri çeşitli nedenler ile aktif hale gelip enfeksiyon yaratmaktadırlar. Dolayısı ile havuzdan vb. bulaşma söz konusu değildir. Çok nadiren cinsel ilişki ile bulaşabilir. Ancak bir kadında mantar enfeksiyonu olması mutlaka cinsel ilişki ile bulaştığı anlamına gelmez. Hayatında hiç cinsel ilişkide bulunmamış bakire kızlarda hatta küçük çocuklarda bile mantar enfeksiyonu olabilir.

RİSK FAKTÖRLERİ
Vajinada belirti vermeden bulunan kandidalar çeşitli faktörlerin etkisi ile aktif hale geçerler ve klasik belirtiler ortaya çıkar. Ancak önemli bir gerçek de vakaların %50’sinde bu tür bir faktör olmadan hastalığın ortaya çıktığıdır.Vajinal mantar enfeksiyonlarını tetikleyen faktörler şunlardır:

Antibiyotikler: Geniş spekrtumlu olarak tabir edilen güçlü antibiyotikler vajinanın normal pH dengesini bozarak mantar enfeksiyonu için uygun ortam hazırlarlar. Vajinitte en sık etkili olan antibiyotikler tetrasiklin ve penisilin grubu ilaçlardır.
Gebelik: Özellikle gbeliğin son 3 ayında hücresel bağışıklığın azalması ile kandida gelişimi kolaylaşır. Yine gebelikte vajinada glikojen adı verilen maddenin artışı da bu olayı hızlandır. Vajinada glikojenin artmasına ise kanda östrojen ve progesteron miktarının yükselmesi neden olur.
Şeker Hastalığı: Kan şeker düzeylerinin dengesiz seyrettiği kontrolsüz diabette idrar ve vajinal salgılarda şeker düzeyleri artar, bu da mantar için uygun bir ortam hazırlar.
İmmunosupresyon: Bağışıklık sisteminin baskılanması demektir. İlaçlar ya da sistemik hastalıklar sonucu hücresel bağışıklık sisteminin baskılanması kandidiazisi hızlandırır.
Doğum Kontrol hapları: Eski tipte yüksek doz oral kontraseptiflerin vajinal kandidiasiz için uygun zemin hazırladığı ileri sürülse de günümüzdeki düşük doz ilaçlar ile bu görüş geçerliliğini yitirmiştir.
Rahim içi araç (spiral): Etkisi tam olarak bilinmemektedir. Ancak kandidiazis için predispozan faktör olduğu ileri sürülmektedir.
Hormon kullanımı: Östrojen ve progesteron içeren ilaçların alımı kandidiazis görülme oranını arttırır.
Naylon giysiler: Özellikle kilolu kadınlarda giyilen naylon giysiler ve çamaşırlar bölgede sıcaklık ve nem artışına neden olurlar. Bu durum mantar hücreleri için altın değerinde bir fırsattır. Gelişen enfeksiyon tekrarlama ve kronikleşme eğilimindedir.
Lokal allerjenler: Renkli tuvalet kağıtları, parfümler, yüzme havuzundaki ilaçlar, tampon ve pedler alerjiye neden olabilirler. Alerjik zemin üzerinde ise daha sonra mantar enfeksiyonu gelişebilir.
Metabolik hastalıklar: Tiroid hormonu bozukluğu gibi hastalıklar kandidiazis için uygun zemin hazırlar
Şişmanlık
Kronik servisit
Radyasyon
BELİRTİLERİ
Vajinal mantar enfeksiyonunun en önemli ve en sık görülen belirtisi kaşıntıdır. Bu kaşıntı geceleri şiddetlenir ve sıcak etkisi ile artar.

Hastaların çoğunda dış genital organlarda yanma vardır. Özellikle idrar yaparken, idrarın değdiği bölgelerde şiddetli yanma hissi olur.

Bazı hastalarda cinsel ilişki esnasında ağrı olabilir.

Vajinal kandidiazisde akıntı her zaman olmaz. Eğer mevcut ise bu akıntı beyaz renkli ve içerisinde süt ya da peynir kesiği şeklinde tanımlanan ya da kireç benzeri olarak nitelendirilen parçacıklar bulunur.

Akıntıda kötü koku görülmez. Kokunun olması kandidiazise eşlik eden ikinci bir enfeksiyonun varlığını akla getirmelidir.

Vulva ve vajinada kızarıklık ve şişlik olabilir. Vajina duvarında mantar plakları bulunabilir.Bunların görülmesi kandidiazis için tipiktir. Kaşımaya bağlı olarak vulva derisinde soyulmalar ve küçük kanamalar olabilir.

TANI
Vajinal mantar enfeksiyonlarının tanısı güç değildir. Genelde muayene esnasında hastanın şikayetleri ve muayene bulgularının birarada değerlendirilmesi ilave bir laboratuvar tetkikine gerek kalmadan tanı koydurur. Vajinal kandidiazisde kültür almanın rolü yoktur. Bunun yerine alınan akıntı örneğinin potasyum hidroksil ile muamele edildikten sonra mikroskop altında incelenmesi ve tipik mantar psödohiflerinin görülmesi tanıyı kesinleştirir.

TEDAVİ
Vajinal mantar enfeksiyonlarının tedavisi hem çok kolay hem de zordur. Tedavi ile akut şikayetler büyük ölçüde giderilir. Ancak hastaların %5-25’inde hastalık daha sonra tekrarlar. 1 yıl içinde en az 4 defa kandidazis atağı geçirilir ise bu durumda tekrarlayan enfeksiyonladan söz edilmektedir. Bu yeniden atakların nedeni mantar mayalarının vajinadaki sağlam dokuların içine girerek derinlere kadar ilerlemesi ve burada sessiz kalmaları ve ilaçlardan da etkilenmemesi olarak açıklanmaktadır.

Vajina hücreleri sürekli bir yenilenme içinde bulunduğundan üstteki hücreler dökülüp alttaki hücreler yüzeye çıktıkça bu mayalarda yüzeye yaklaşmakta ve uygun ortam bulduğunda yeniden enfeksiyona neden olmaktadır. Bu duruma invazif kandidiyazis adı verilir. İnvazif kandidiazisin önlenmesinde predispozan faktörlerin ortadan kaldırılması şarttır.

Tedavide hem sistemik hem de lokal ilaçların kullanılması gereklidir. Lokal ilaçlar hem vajinal ovül (fitil) hem de krem şeklinde olabilir. Tekrarlayan enfeksiyonlarda ise bazı yazarlar eş tedavisi gerektiğini düşünmektedirler. Kronik bir enfeksiyon yoksa eş tedavisi gerekli değildir.

Ağızdan alınan sistemik tedavide tek günlükten 1 haftalığa kadar tedavi protokolleri ve ilaçlar mevcuttur. Aynı durum vajinal ovüller için de geçerlidir.

Tedavi esnasında naylon giysiler giyilmemesi, çamaşırların pamuklu olması, kaynatarak yıkanması ve buharlı ütü ile ütülenmesi, dar giysilerden kaçınılması, vajinanın su ile yıkanmaması bunun yerine nötr pH derecelerine sahip ve bu amaçla üretilmiş sıvı sabunların kullanılması tedaviyi kolaylaştırır.
ajinal Mantar Enfeksiyonu Nedir?

Vajinal mantar enfeksiyonu hemen hemen her kadının hayatında en az bir kere karşılaştığı yaygın bir hastalıktır. Kadınların % 80’lik kısmı yaşam süresince en az bir kez vajinal mantar enfeksiyonu geçirirler.

Mantar hastalığı nasıl bulaşır?

Mantar enfeksiyonu genellikle başka bir yerden bulaşmaz. Kadının kendi bünyeinde normalde bulunan mantar hücreleri çeşitli sebeplerle vücut direnci düştüğünde çoğalıp aktif hale gelerek vajinit, vajina enfeksiyonu oluştururlar. Mantar hastalığı çok nadiren cinsel temasla geçebilmektedir. Havuz, deniz, tuvalet veya başkasının kullandığı eşyalardan, havlulardan da bulaşması nadiren de olsa olabilmektedir. Antibiyotik kullanımı sonrası, stres yada yorgunlukla direncin düşmesiyle ortaya çıkan fırsatçı bir enfeksiyondur.

Vajinal mantar enfeksiyonunun belirtileri nelerdir?

Vajinal mantar hastalığının en önemli ve en sık görülen belirtisi özellikle geceleri artan ve huzursuzluk veren vajinal kaşıntı dır. Bu kaşıntı özellikle sıcak etkisi ile artar. Hastaların çoğunda vajinada yanma vardır. İdrar yaparken, idrarın değdiği bölgelerde şiddetli yanma hissi olur ve o bölge hızlı şekilde kızarır. Bazı hastalarda cinsel ilişki esnasında ağrı ve ilişkide haznede yanma olabilir. Ağrıdan dolayı kadınlar cinsel ilişkiden kaçınırlar.

Vajinal mantar hastalığında normalden farklı, kokusuz, zaman zaman kalın ve kütleler halinde, bazen beyaz ya da gri renkte, sulu akıntı olmaktadır. Fakat akıntının olması her zaman bir kural değildir ve her zaman vajinal akıntı olmayabilir. Eğer vajinal akıntı mevcut ise bu akıntı beyaz renkli ve içerisinde süt ya da peynir kesiği şeklinde akıntı dır. Akıntıda kötü koku görülmez hatta kokusuzdur.Kokunun olması kandidiazise eşlik eden ikinci bir enfeksiyonun varlığını akla getirmelidir. Buna mikst enfeksiyon denir ve genellikle trikomonas eşlik etmektedir.

Akıntının yanında vajinal mantar da vulva ve vajinada kızarıklık ve şişlik de olabilir. Vajina duvarında mantar plakları bulunabilir. Bunların görülmesi tipiktir. Kaşımaya bağlı olarak deride sıklıkla soyulmalar ve küçük kanamalar da olabilir. Vajinal mantar hastalığı fotoğrafları

Vajinal mantar tanısı nasıl konur?

Yapılan bir jinekolojik muayene yeterli olmaktadır. Bazen alınan smear testinde hastanın belirgin bir şikayeti olmamasına rağmen mantar hücreleri görülebilmektedir.

Vaginal mantarı kolaylaştıran ve arttıran faktörler nelerdir ?

Ø Geniş spektrumlu antibiyotikler;r.

Ø Şeker hastalığı;

Ø Gebelik;

Ø Bağışıklık siteminin bozulması

Ø Doğum kontrol hapları

Ø Spiral

Ø Naylon iç çamaşırları kullanımı

Ø Devamlı hijyenik ped kullanımı;

Ø Genital organ parfümleri,bazı tuvalet kağıtları,parfümlü prezervatifler ve tampon kullanımı

Ø Şişmanlık

Ø Rahim ağzı yaraları varlığı

Vajinal Mantar Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinal mantar hastalığının tedavisi hem çok kolay, hem de zordur. Tedavi ile birkaç gün içinde tüm şikayetler geriler. Hastaların % 5-25’lik kısmında hastalık ileri dönemlerde tekrarlayabilir ve kronik mantar oluşabilir ve bu şekilde mantar hastalığı kolaylıkla tekrarlar. Mantarın vajinadaki sağlam dokuda derinlere ilerlemesi ve sessiz kalarak ilaçlardan da etkilenmemesi buna neden olabilir.

Mantar tedavisinde hem sistemik, hem de lokal etkili ilaçlar kullanılır. Vajinal fitil ve kremler, ağızdan alınan antifungal ajanlar (mantar ilaçları) uygun doz ve sürede kullanılır. Tekrarlayan enfeksiyonlarda eş tedavisi de önerilir ve eşe de mantar ilacı verilir.

2 Responses »

  1. Mantarlari dikkate almamiz lazim

  2. vallahi bizim bayanlar sık sık günde düş alır temiz ve bakımlı olurlarsa hijyen olunca pırıl pırıl olur ne mantar kalıt nede kaşintı yeterki her gün 3 öğün vitaminini alsın ama temizlikte şart tabii yerim sizin ballarınızı bebişlerim5065327038murat

Sizde Yorum Yapın