chat, chat siteleri
Chat, Chat Sitesi, Chat Siteleri Sohbet

Recep Akdağ obeziteye karşı savaş açtı

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, obeziteyle mücadele kampanyasında izlenecek stratejiyi kamuoyuna açıkladı.

Kilo problemine karşı günde 10 bin adım atılması gerektiğini belirten Akdağ, vatandaşlara ücretsiz adım ölçer dağıtacaklarını açıkladı.

Şişmanlık ve hareketsizlik konusunun toplumun gündemine sokulması gerektiğini, Dünya Sağlık Örgütü’nün çalışmasına göre dünyada her yıl 3 milyona yakın insanın aşırı kiloya bağlı hastalıklardan hayatını kaybettiğini vurgulayan Akdağ, obezitenin tansiyon, şeker, kalp gibi sağlık sorunlarına yol açtığına dikkati çekti.

 Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de aşırı kilolu olma halinin bir  salgına dönüştüğünü kaydeden Akdağ, „Vücut kitle indeksi 25’in üstündeyse bu kişiye bilimsel anlamda ‚kilolu‘ diyoruz. Bunun dünyada yüzde 35’e ulaştığını görüyoruz‘ dedi.

VÜCUT KİTLE İNDEKSİ HESAPLAMASI

Vücut kitle indeksinin hesaplanmasıyla ilgili bilgi de veren Akdağ, bir kişinin kilosunun boyunun kendisiyle çarpımına bölünmesiyle elde edilen değerin vücut kitle indeksi olduğunu bildirdi.

 Akdağ, ‚Sabah giyinmeden tartılıp ölçülen kilo boya bölündüğünde, çıkan sonuç 25’in üstündeyse kilo fazlası olan kişisiniz ve mutlaka bu hususta tedbirler almanız gerekir. 30’un üstündeyse de şişmansınız, obezsiniz, o zaman daha ciddi tedbirler almanız gerekir“ dedi.

Akdağ, şişmanlığın dünyada erkek ve kadın gruplarında eşit görüldüğünü ancak, Türkiye’de kadınlarda daha yüksek olduğunu da vurguladı.

GIDA SEKTÖRÜ VE REKLAMLAR

Obeziteyle mücadelede gıda ve reklam sektörüyle işbirliği içinde bazı tedbirler alınacağını, ancak bunun orta vadede düşünüldüğünü ifade eden Akdağ, ‚Kısa vadede öncelikle bireysel farkındalığı artırmak ve bireyin tüketeceği kaloriyi kendisinin azaltmasını, orta vadede daha sağlıklı ürünlerin üretilmesi, yüksek kaloriye karşı endüstrinin ve reklam sektörünün daha hassas olmasını sağlamaya yönelik tedbirleri sektörle birlikte geliştireceğiz‘ diye konuştu.

 Bir başka soru üzerine yaz aylarında beslenmeye yönelik önerilerde bulunan Akdağ, bol sıvı, özellikle de su alınması gerektiğini, şekersiz ve taze sıkılmış meyve sularının da tüketilebileceğini söyledi.

 Akdağ, bol sebze ve meyve alınmasında da yarar olduğunu ifade ederek, şekerli ve gazlı içeceklerden uzak durulmasını istedi.

 AİLE HEKİMLERİNE POZİTİF PERFORMANS

 Aile hekimlerinin bulundukları bölgede obeziteyle mücadeleyi takip etmelerini hedeflediklerini kaydeden Akdağ, bunun pozitif performans olarak kabul edilmesi için düzenleme yapacaklarını söyyledi.

Sizde Yorum Yapın