chat, chat siteleri
Chat, Chat Sitesi, Chat Siteleri Sohbet

soğanın faydaları nelerdir


Soğanda bol miktarda A, B ve özellikle C vitamini, bol fosfor, iyot, silis, kükürt gibi vücuda çok faydalı maddeler, antibiyotik vazifesi gören esanslar ve hazım arttırıcı fermentler bulunduğunu kaydeden uzmanlar, kalp ve prostat bozukluğu, pankreas tembelliği (şekerliler), sinir zafiyeti, romatizma, cilt hastalıkları, cinsel iktidarsızlık, mide zayıflığı gibi hastalıklarda çok fayda verdiğini, bol idrar söktürdüğünü ve vücutta birikmiş su ve üreyi dışarı attığını bildiriyor. Soğanın, vücuttaki fazla tuzu da dışarı attığını belirten uzmanlar, pankreası çalıştırarak insülin ifrazatını arttırdığını ve kanda şeker seviyesini düşürdüğünü kaydediyor.

Fazla soğan yenen ülkelerde kanserin nadir görüldüğünü ve o ülke halkının uzun yaşadığını ifade eden uzmanlar, soğanın, karaciğeri ve bağırsakları dezenfekte edip zehirlerini temizlediğini ve gıdaların orada vücudu zehirlemesini önlediğini, bağırsak kurtlarını döktüğünü bildiriyor.

Uzmanlar, ağızda soğan kokusunu gidermek için yemekten sonra biraz ekmek kabuğu veya maydanoz çiğnenmesinin yeterli olduğunu söylüyor. Uzmanlar ayrıca, soğanın patateslerden ayrı, kuru, soğuk bir yere kaldırılması gerektiğini, çünkü soğan ve patatesin birbirini etkilediğini ve soğanın, patateslerden salınan nemle yumuşadığını hatırlatıyor.

Soğan, salataların yanı sıra çeşitli yemeklere, krem peynirlere ve hamburgerlere katılır, çorba ve yahni gibi sevilen yemekleri yapılır. Mutfakların vazgeçilmez bir öğesidir.

BESİN DEĞERLERİ

100 gr. çiğ (pişirilmemiş) kuru soğanın içerdiği besin değerleri şunlardır: 38 kalori; 1,5 gr. protein; 9 gr. karbonhidrat; 0 kolesterol; 0,1 gr. yağ; 0,6 gr. lif; 56 mgr. fosfor; 27 mgr. kalsiyum; 0,5 mgr. demir; 10 mgr. sodyum; 157 mgr. potasyum: 12 mgr. magnezyum; 40 IU A vitamini; 0,03 mgr. B1 vitamini; 0,04 mgr. B2 vitamini; 0,2 mgr. B3 vitamini: 0,l mgr. B6 vitamini: 10 mcgr. folik asit: 10 mgr. C vitamini ve 0,3 mgr. E vitamini.

Yeşil soğanın bazı besin değerleri kuru soğandan daha yüksek, bazıları da daha düşüktür. Yeşil soğanın besin değerleri şöyle sıralanabilir: 45 kalori; 10,5 gr. protein; 1 gr. karbonhidrat; yağ ve lifi eser miktarlarda; 40 mgr. kalsiyum; 5 mgr. sodyum; 231 mgr. potasyum; 20 IU A vitamini ve 25 mgr. C vitamini.

SAĞLIĞIMIZA YARARLARI

Yukarıda sayılan önemli besin değerlerinin yanı sıra;

o Soğan, bedenin savunma sistemini güçlendirir: Soğuk algınlığı, öksürük, bronşit ve gastrit gibi enfeksiyon hastalıklarına iyi gelen ve geleneksel olarak bu nedenle tüketilen bir besindir.

o Soğan, yağlı yemeklerin yenmesinden sonra bedende kolesterol yükselmesi ve kanın pıhtılaşması olaylarını önler: Çok fazla yağlı yemek yiyen kişilerde meydana gelen bu gibi sakıncalı durumlar, yemeklerde bol soğan bulunması halinde ortadan kalkar.

o Soğan bedende bulunan kötü kolesterolü ve yüksek tansiyonu düşürür, ama iyi kolesterol düzeyini artırır.

o Bol bol soğan yemenin, bedenin kansere yakalanması rizikosunu azalttığı savunulmaktadır.

o Son zamanlarda yapılan bazı bilimsel araştırmalara göre, soğanın kalbi güçlendirdiği ve koroner damarları genişlettiği ileri sürülmektedir.

o Soğan idrar söktürücüdür: Bu etkisiyle bedendeki toksinlerin atılmasına ve kanın temizlenmesine yardımcı olur.

o Soğan midevidir: iştahı açar ve sindirimi kolaylaştırır. Ayrıca müshil etkisi de vardır.

Soganin Faydalari icin yapilan en güzel Yorumlar :

Ahmet Soganin Faydalari yorumum sudur.

benim suksek derecede mide agrilarim vardi dayanilmaz cok doktorlara gittim filimler cektirdim birsey bulamadilar (ama bu sadece mide agrilari icin )bir sekilde biyerde okudum yarim cay bardagi suya 6 7 damla kuru sogan suyu damlatip sabah oglen aksam 3 defa aldim birhafta icinde hic agrim kalmadi 3 senedirde rahatim ama yinede arada kullaniyorum ne olur olmaz diye sizlerle paylasmak istedim yardimci olmak maksadiyla.

Ayse Hanim

Soğan, yemeklere lezzet katar. Ayrıca zengin bir C vitamini kaynağıdır. Posalı yiyecekler arasında yer alır . Dahası, sarmısaktan daha etkili bir kan basıncı düzenleyicisidir

Merhmet Bey
sorum şu soğan kürlerinin birinde soğanı kesmeden suyun içerisinde bekletme ve birkaç günde bunu içme yazıyor.ibrahim saraçoğlu ise her içmeden önce taze olarak hazırlanması gerektiğini söylüyor.acaba nasıl olmalı.bu arada bu kürler kadın hastalıkları için öneriliyor

Diger Yorumlar.

soganın hanım saglıgına faydası ;

Özellikle hanımlarda menopoz sonrası ortaya kemik erimesi (osteoporoz) hastalığına karşı en etkin ilacın soğan olduğu bildirilmiştir.Ayrıca menopoz içinde faydalı gösterilmektedir

kadınlara ne ve ne kadar yaraarlı kadın hastalıklarıyla ilgili tedeavi netleri varmı varsa sizerden rıca ederek bilgilendirirseniz memnun olurumn

Soğanın suyu etkili olmuyormuş zaten. kurusoğanı çilli olan tarafından kesince sütü çıkıyor ya onu yapacaksın. çok az çıkıyor tekrar ince ince keserek alıyorum sütünü. rendeleyip yada doğrayıp suyu olmuyormuş. ben kızıma denemiştim 6-7 aylıktı gece vermiştim çay kaşığı ile çocuk 1 kez bile öksürmedi anında kesildi ama sabaha kadar su içmişti.

Ya benim kızım şu anda berbat öksürüyor…okur okumaz soganı aldım elime ama çilli kısmı neresi ben anlamadım ya…bana bi anlatırsanız sevinirimmm.

Tekrar açıklamasını yazdım. çocuğun çok küçükse çay kaşığı ile ver fazlası ağır gelebilir. Hani kurusoğanı soyarken çilli olan başını kestiğimizde suyu akar birkaç damla, onu balla karıştırıp ver. suyu az olursa tekrar ince bir tabaka kes yine çıkıyor suyu. ama soğanı rendeleyipte çıkan suyundan bahsetmiyorum. Geçmiş olsun.

KURUSOGANIN EN GUZEL FAYDALARI

kuru soğanın içerdiği besin değerleri …. Sebze ve meyveler ne kadar çiğ ve taze yenirse faydaları da o kadar çok oluyor. …

BEYAZ KURU SOĞAN KÜRÜNÜN UYGULANIŞI VE FAYDALARI: … kurusoğanın kulak ağrılarınada iyi geldiğine değinen saraçoğlu:

KURUSOĞANIN FAYDALARI : Kuru soğan, pırasa ve sarımsak aynı familyadandır. Fakat herbirinin şifası ve faydası farklıdır. ..

5 Responses »

 1. SOĞAN: A, B ve C vitaminleri ile potasyum, magnezyum, kalsiyum, sodyum, iyot, fosfor ve kükürt mineralleri bakımından oldukça zengindir..

  Soğanın Faydaları: Vücut direncini arttırır ve vücuda kuvvet verir. Zihinsel ve bedensel yorgunluğu giderir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Yüksek tansiyonu düşürür. Soğuk algınlığı, grip, astım ve bronşit hastalıklarında faydalıdır. Nefes yollarını açar ve öksürüğü keser. Damar tıkanıklığını önler. Kalp ve damar hastalıkları ile kansere karşı koruyucudur. Kandaki şeker seviyesini ayarlayan soğan şeker hastalarına faydalıdır. Böbrek ağrılarını hafifletir. Böbrek kumlarının ve taşların dökülmesine yardımcı olur ve tekrar oluşmalarını önler. Mikrop öldürücü etkisi vardır. Vücuttaki ve kandaki zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırır. Yaraların daha hızlı kapanmasına yardımcı olur. Egzama, dolama gibi cilt hastalıklarına karşı faydalıdır. Karaciğerin çalışmasını düzenler. Hazmı kolaylaştırır. Kanı temizler. Sinirleri rahatlatır, sıkıntı ve bunalıma iyi gelir. Uyku problemi çekenlere faydalıdır. Hafızayı güçlendirir. Cinsel gücü arttırır. Kemik erimesine karşı etkilidir..

  Soğan Nasıl Kullanılır? Taze ve kuru soğan olarak iki şekli de tüketilir. Çiğ olarak, salatalarda ya da pişirilerek yemeklerde kullanılır

 2. http://www.chatulkesi.com
  Soğanın yararları ve soğan suyu faydaları nelerdir? Alliaceae familyasındaki Allium cinsine ait tüm bitkilerin genel ismi olan soğan (Allium cepa) sağlık açısından oldukça önemli etkilere sahiptir.
  Soğanın içerisinde bulunan bileşenlerden organik kükürtlü bileşikler ve flavonoitlerin özellikle kersetininsağlık açısından önemli etkilere sahip olduğu belirtiliyor.
  Kanser ve birçok hastalığın önlenmesi ve tedavisinde dikkat çeken kersetinin soğanda yüksek oranda bulunur.
  Beslenmelerinde bolca soğan ve sarmısak bulunduran kişilerin, yumurtalık, bağırsak, gırtlak gibi bazı kanser türlerine yakalanma olasılığının daha az olduğu belirtilmektedir.
  American Journal of Clinical Nutritionda yayınlanan araştırma sonuçlarına göre soğan ve sarmısakta bulunan bazı bileşikler tümörlerin büyümesini engelleyebilecek özelliktedir.
  Soğan suyunda bulunan kükürtlü bileşenler bronşial astım krizlerinde olumlu etkiler gösterir.
  Yapılan bir deneyde soğan suyunun astım krizlerini tetikleyen bazı bileşenleri baskıladığı tespit edilmiştir.
  Kadınlarda menopoz sonrası ortaya çıkan kemik erimesine karşı soğan doğal bir ilaçtır. Kuru beyazsoğanda yeralan GPCS adlı bileşimin kemik erimesine karşı etkili olduğu belirtiliyor.
  The Journal of Agriculture and Food Chemistry adlı dergide yayınlanan bir araştırma sonucuna göre, beyazkuru soğanda yeralan bir bileşim kemikleri güçlendiriyor ve kemik erimesini önlemede yararlı oluyor.
  Beyaz kuru soğanın, erkeklerde 65 yaş sonrası, kadınlarda menopozla ortaya çıkan kemik erimesine karşıolumlu etkilere sahip olduğu belirtiliyor.
  Soğan suyu kalbi güçlendirir.
  Dolaşım bozukluğunu giderici etkiye sahiptir.
  Kalp ve damar hastalıklarına karşı korur.
  Vücutta yağlanmayı azaltır.
  Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  Kan pıhtılaşmasını düzenler. İçindeki esterler kanın pıhtılaşmasını önleyici etkidedir.
  Kansızlığı giderici etkileri vardır.
  Taşıdığı flavonoid damarları genişleticidir.
  Yapılan bir çalışmada pişmemiş soğanın yemek sonrası kan plazması total gliserit miktarını düşürdüğü saptanmıştır.
  Kan şekeri ve tansiyon düşürücü özelliğinin yanında birçok çok vücut fonksiyonu üzerinde de olumlu etkileri vardır.
  Kuru soğan prostat içi iltihaplanmaya bağlı olarak görülen ağrılara karşı rahatlatıcıdır.
  Almanya Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E Komisyonu soğanın damar sertliğinden koruma ve iştahsızlıkta kullanılabileceğini belirtmiştir.
  Stresi giderici etkisi soğan yararları arasındadır.
  Mide mukozasındaki bezlerin salgısına uyarıcı etki yaptığından dolayı iştah açıcı yönü vardır.
  Bronşit, öksürük, boğaz iltihabı ve boğaz ağrısı için soğan suyuyla balın karıştırılmasıyla hazırlanan macun yararlı etkilerde bulunur.
  Balgam söktürücüdür.
  Kuru soğan, polykistik Over Sendromu olan kadınlar için doğal bir yardımcıdır.
  Erken menopoza giren kadınlar için rahatlatıcı etkilere sahiptir.
  Kuru soğandaki dimethylthiophen grubu ve türevleri ile isofucosterol etkin maddeleri menopoz şikâyetlerinde görülen ateş basmalarına karşı etkilidir.
  Kuru soğan kürü küçük ve orta çaplı miyomu bulunan kadınlar içinde yararlıdır.
  Vücudda üretilen kuvvetli bir antioksidan olan glutatyon un üretimi için cystein maddesinin soğan yenilerek alınması gerekiyor.
  Soğandaki cystein maddesi balgam sökücü olarak eczanelerde satılan bazı ilaçların ana maddesiyle aynıdır.
  Soğanın içinde serbest radikalleri zararsız hale getiren Quercetin adlı güçlü bir antioksidan bulunur.
  Antibakteriyel ve ağrı kesici maddeler yer alır.
  İçeriğindeki sulfosid antibiyotik özelliktedir.
  Soğan düzenli ve sürekli şekilde çiğ olarak yenmeli ya da günde üç kez yemeklerden önce bir çorba kaşığı soğan suyu içilmek suretiyle tüketilmelidir. Bazı sorunlar için de kür şeklinde kullanımı önerilmektedir. Soğan kürü uygulaması yapılırken taze olarak hazırlanması ve ılık olarak içilmesi gerekiyor.
  Kükürtlü bileşenler ısıyla parçalandığı için soğanın pişirilmeden tüketilmesi gerekir.
  Prostatit ağrılar, menopoz şikâyetleri ve polikistik over durumunda kuru soğan kür olarak uygulanır.
  Kuru soğanın salata ya da yemeklerde kullanımı belirtilen faydaları sağlamaz. Kuru soğanın tek olarak belli oranda ve belli bir süreyi içeren uygulamalarla yenilmesi gerekir.
  Soğanın Zararları Var mı?
  Soğan sadece kullanılacağı zaman soyulmalı yada küçük parçalara ayrılmalıdır. Çünkü havayla temas etmesi içerdiği yararlı maddelerin kaybına yol açar.
  Doğrandıktan 30 dakika sonra,soğan içerisinde bazı ayrışmalar meydana gelir ve bu ayrışma maddelerihassas bağırsak ve midelerde gaz toplanmasına, mide ekşimesine ve karın ağrılarına neden olur.
  Soğan sarımsakla beraber yenmemelidir. Birlikte yenmesi bağırsaklarda mayalanma sonucunda ağrıya neden olur.
  Sos içindeki soğanın hazmı zordur.
  Hipoglisemi sorunu olanlar soğan kürünü uygulamamalıdır.
  soğan suyu, soğan suyu diyeti, soğan suyu içmek, soğan suyu ile zayıflama, soğan suyu kürü, soğan suyunun cilde faydaları, soğan suyunun faydaları, soğan suyunun faydaları nelerdir, soğan suyunun zararları, soğanın faydaları

 3. Kuru soğanın içerisinde (antibiyotik) ve ağrı kesici (analjezik) özelliği olan etkin maddeler bulunmaktadır.Kuru soğan vücut direncini arttırır.İçerisinde; A, B ve C vitaminleri potasyummagnezyumkalsiyumsodyumiyotfosfor kükürt bulunmaktadır.Kursu soğanın bir başka özelliği ise mikrop öldürücü olmasıdır.Kandaki zararlı maddeleri vücuttan atar.Cinsel istismarı arttırı.

 4. Soğan, zengin vitaminler içeren, güç ve sağlık kazandıran bir sebzedir. Onu elden geldiğince çiğ tüketmek doğru olur. Soğan özsuyu, sütle karıştırılarak içilebilir. Çiğ olarak tüketildiğinde mideyi güçlendirir, sindirim sistemini uyarır, idrarı arttırır. Şeker hastalığını tedavi edemez ama, kan şekerini düşürebilir. Mukozanın kan dolaşımını uyarır. Grip, nezle, gırtlak iltihabı ve öksürüğü önleyici olarak kullanılabilir. Soğuk algınlığında çocuklara, ince kıyılıp ezilerek, balla karıştırılan soğan yedirilir. Öksürük ve hatta boğmacada soğan şurubu çok rahatlatıcıdır. Orta boy bir soğan ince kıyılır, 2-3 yemek kaşığı toz şekerle karıştırılır, 1 çay bardağı su eklenerek, 2-3 dakika hafif ısıda kaynatılır. Kaynamadan sonra 2-3 saat bekletilir ve posası sıkılır. Gün boyunca 5-6 kere, 1-2 çay kaşığı kullanılır. Afiyet olsun.

  Yan etkiler: Duyarlı mideleri rahatsız etmesinin dışında, bilinen hiçbir yan etkisi yoktur.

 5. Binlerce yıldan beri soğan ve sarımsak neredeyse tüm yemeklere katılan şifa verici birer sebze olarak kullanılılıyor. Salatadan tutun, her çeşit pişirme şeklinde soğan yemeklerimizden eksik edilmiyor.

  Bilimsel olarak ispatlanmış bir gerçek de, soğanın içindeki cystein maddesinin eczanelerde kuvvetli bir balgam sökücü olarak satılan ve doktorlar tarafından reçete edilen mentopin ve asist gibi ilaçların ana maddesi ile aynıdır. Vücudumuzda üretilen çok güçlü bir antioksidan olan GLUTATYON’un üretimi için soğanın içinde bulunan cystein maddesinin soğan veya sarımsak yiyerek alınması gerekiyor. Çok kuvvetli bir antioksidan olan glutatyon, birçok hastalığın sebebi sayılan serbest radikalleri hücre içinde nötralize etmektedir.

  Dünyanın her yerinde soğuk algınlığında, bronşitte ortaya çıkan öksürüğün giderilmesinde soğan, şifa verici olarak yeniyor. Çok eskiden beri üşütme, öksürük ve bronşit durumda ezilen bir soğana bir miktar su ve tatlandırıcı olarak da az miktarda bal katılarak ilaç olarak kullanılıyor. Ayrıca böcek sokmalarında oluşan şişliklerin üzerine taze kesilmiş soğan dilimleri konması halinde, şişliğin giderilmesinde yardımcı oluyor. Ayrıca uyku düzenleyici olduğuna da inanılmaktadır.

  Soğanın 100 gramında bulunan maddeler:

  Kalori değeri
  Kuru soğan – taze soğan : 36 kalori – 23 kalori
  Protein (gr.) : 1.3 gr.
  Yağ (gr.) : 0.3 gr.
  Karbonhidrat : 8.1 gr.
  Su : 89 gr.
  Posa : 2 gr.
  Potasyum : 157 mg.
  Kalsiyum : 27 mg.
  Vitamin C : 10 mg.
  Folik asit : 54 mg.
  Vitamin : 0.3 mg.

  Kalp-damar hastalıklarını önlemede yardımcı

  Her nefes aldığımızda ciğerlerimize yarım litre hava dolar. Bunun %20.7’si oksijendir. Oksijen alyuvarlarımıza bağlanır ve kalbe gider. Kalp, bu oksijenli kanı tüm hücrelere pompalar. Oksijen, hücredeki şekeri yakarak yaşam enerjisinin üretimi sağlar. Bu işlem esnasında oksijen moleküllerinin %1-5’i değişime uğrar ve vücut için çok zararlı hale gelir. Biz bunlara serbest radikaller diyoruz. Bu serbest radikaller, her türlü hastalığın ve de özellikle de kalp-damar hastalıklarının ve kanser çeşitlerinin sebebi sayılıyor. Vücudumuzda bunları zararsız hale getiren enzim sistemi vardır. Kişinin bu enzim sistemi ne kadar güçlü ise ömrü de o kadar uzun oluyor. Serbest radikalleri zararsız hale getiren maddelere antioksidan diyoruz. Soğanın içindeki Quercetin adı verilen çok güçlü bir antioksidan vardır.

  Finlandiya’da uzun süredir yapılan bir bilimsel araştırmada; Quercetin’i içeren soğan ve elmayı daha çok tüketen kişilerde kalp-damar hastalıkları ve kanser ölüm oranları daha düşük bulundu. Damar sertliği dolayısıyla kalp-damar hastalıklarına neden olan kötü huylu kolesterol (LDL), serbest radikaller tarafından okside olmadan damar çeperine yapışmıyor. Soğandaki Quercetin maddesi kolesterolün okside olup damar çeperine yapışmasına engellenmesinde yardımcı oluyor.

  Vücutta hücre içinde üretilen ve Glutatyon adı verilen antioksidanın üretimi için soğan ve sarımsakta bulunan Cystein maddesinin bu yiyeceklerle vücuda girmesi gerekiyor. Bu kuvvetli antioksidan, kanserin önlenmesine yardımcı olmaktadır. Soğan ve sarımsak, Akdeniz beslenme tarzında çok tüketilmektedir.

  Sigaranın neden olduğu idrar kesesi kanserinin önlenmesinde yardımcı olur
  İdrar kesesi kanserinin başlıca sebeplerinden biri sigara tüketimidir. Soğanın içerdiği Quercetin maddesi değişime uğrayarak kesenin iç derisini kanserden koruyucu bir etki yapmaktadır. İdrar kesesinde kansere neden olan zehirli maddeler değişime uğramış Quercetin maddesi tarafından emilerek kanser oluşumunu geciktirmekte veya engellemektedir. Sigara içenlerin kanserden korunmaları için soğanı ve elmayı düzenli şekilde tüketmeleri tavsiye edilir.

  Nasıl tüketilmelidir?

  Her çeşit pişirme şeklinde yemeklere katılan soğanın faydası vardır. Pişirilmeden çiğ ve taze olarak tüketilen soğan çok daha şifa vericidir.

  Ne kadar tüketilmelidir?

  Haftada 3-4 defa yenen ½ soğan kalp-damar hastalıklarından ve kanserden korunmada yardımcı olur.

Sizde Yorum Yapın