chat, chat siteleri
Chat, Chat Sitesi, Chat Siteleri Sohbet

Vucüt Ritmi Vucüt fonksiyonu

Vücut Ritmi – Bayanlara Özel

Uzun bir yolculuga çikan kisi çok iyi bilir. Saatlerin kaymasi, dogal vücut ritmini altüst eder. Gündüzleri insan kendini yorgun hisseder, bas agrisindan ve dikkat zayifligindan sikayetçi olur. Ruh hali inis çikislar gösterir. Bu durumda insan yatma vaktini dört gözle bekler. Bunun nedeni sudur: Içimizdeki saat her insanda tiktak eder. Tipki vücut isisi, tansiyon, kalp frekansi, hormon miktari gibi.

Bu saat vücut fonksiyonlarimizi idare eder. Gündüzleri aktif olmamiza, geceleri de uyumamiza yardimci olur. Kisacasi gün 24 saattir ve biz 24 kez degisiriz. Bunun sagliginiz ve kendinizi tümüyle iyi hissetmeniz açisindan anlami nedir? Biyologlar, doktorlar ve farmakologlar bu olaganüstü duruma kronobiyoloji adini veriyorlar. Öyleyse simdi bir gün içinde vücut fonksiyonlarimizin nasil degistigini görelim.

06.00

Kortizon salgilamasiyla organizma uyanir. Bu uyanma vücut için kendini yavas yavas kalkmaya hazirlama isaretidir. Metabolizma hareketlenir ve o günün isleri için enerji ve protein hizmete hazir olur.

07.00

Vücut hala zayif bir safhadadir. Bu nedenle bu saatte spor yapmaktan kaçinin. Çünkü kalbe ve dolasima gereksiz yere yüklenilmis olur. Spor yerine güzel bir kahvaltiedin, çünkü sindirim organlari bu saatte iyi çalisir: Karbonhidratlar bizim için yararli olacak enerjiye çevrilir (geceleri ise yaga).

08.00

Bu saat seks için en iyi zamandir (geceleri degil), çünkü bezler fazla miktarda hormon salgilarlar. Romatizmasi olanlar uzuvlarindaki agriyi gün boyu daha kuvvetli hissederler. Sigara tiryakileri için de durum farkli degildir. Kahvalti sigarasi damarlari her zamankinden daha fazla daraltir.

09.00

Vücudun dinç, kuvvetli oldugu saattir. Herhangi bir hastalik için igne olacaksaniz, bu en dogru zamandir. Ignenin ates ve sisme gibi yan etkileri ender olarak görülür. Vücudumuz röntgen isinlarina karsi daha dirençlidir.

10.00

Organizma simdi faaliyete, harekete hazir durumdadir: Fazla enerjiktir, vücut en yüksek isisina ulasmistir, verimliligimiz en üst düzeydedir. Kisa süre bellegi iyi durumdadir. Insan yaratici ve dinamik olur. Fakat dikkat edilecek nokta sudur: Saat on, oniki arasi enfarktüs olaylarina sik rastlanir.

11.00

Vücudumuzun tam formunda oldugu bir saattir. Kalp ve dolasim o kadar zinde durumdadir ki, yapilan muayenelerde kalpteki bir bozukluk gözden kaçabilir. Verimli olmaya programlanmisizdir. Sanki savasa hazir durumda gibiyizdir. Hazircevabizdir ve özellikle hesap isleri, matematik ödevleri rahat ve iyi bir sekilde hiç zorlanmadan yapilabilir.

12.00

Vücudun dinlenmeye ihtiyaci vardir. Dikkat azalir ve insana uyku basar. Midedeki asit miktari fazlalasir (hatta bir sey yemesek bile), beyindeki kan azalir, çünkü kan sindirim organlarini desteklemesi için mide tarafindan kullanilir. Ögle uykusu uyuyabilen kiside istatistiklere göre enfarktüse yüzde 30 oraninda az rastlanir.

13.00

Vücut formdan bir hayli düsmüstür. Verimlilik gün ortalamasinin yüzde 20 asagisindadir. Bütün organlar en alt düzeyde çalisir. Sadece safra, ögle yemegini hazmettirmek için faaliyettedir.

14.00

Kendimizi bitkin hissederiz, çünkü tansiyon ve hormon düzeyi düsmüstür. Dis doktorundan korkan kisi doktordan bu saatte randevu almalidir. Çünkü bu saatte aciyi daha az hissederiz. Lokal anestezi uzun süre devam eder (30 dakika). Sabahlari bu süre 12 dakika, aksamlari ise 19 dakikadir.

15.00

Yeni islere hazir olun. Enerjimiz geri gelmistir, bellegimiz tam formundadir. Ikinci kez verimlilige yaklasiriz, gerçi bu verimlilik sabahkinden azdir.

16.00

Spor faaliyetleri için en iyi saattir. Tansiyon ve dolasim çok iyi durumdadir. Antrenmanlar için de en iyi zamandir. Asit önleyici ilaçlarin etkisi bu saatte çok iyidir.

17.00

Organlarin faaliyeti üst düzeydedir. Kuvvetimiz artar, oksijenin harcanmasi fazlalasir. Böbrekler ve mesane özellikle çok çalisir. Tirnaklarin ve saçin en çabuk uzadigi zamandir. Fakat mide ülseri olan hastalar için durum kritiktir. Ögleden sonra geç saatlerde ve aksamin ilk saatlerinde midedeki asit miktari fazlalasir. Saat 17“ye dogru mide kanamasindan dolayi hastanelere gelenlerin sayisi artar.

18.00

Aksam yemegi için iyi bir saattir: Pankreas bu saatte özellikle aktiftir. Karaciger bile alkole karsi her zamankinden daha hosgörülü ve dayanikli sayilabilir.

19.00

Tansiyon ve nabiz genelde bu saatte tembellesir. Bu nedenle: Tansiyonu düsüren ilaçlar konusunda dikkatli olmalisiniz. Bu ilaçlar tehlikeli olabilirler. Sinir sistemi üzerinde etkili olan ilaçlarin tesir derecesi de bu saatte oldukça fazladir.

20.00

Karacigerdeki yag düzeyi düser ve harcanmis kan kalbe tekrar her zamankinden daha fazla akar. Alerjisi olanlar ve astimlilar ilaçlarini bu saatte almalidirlar. Etkisi hemen görülür. Antibiyotikler de az dozda alinsa bile etkileri en üst düzeyde olur.

21.00

Sindirim organlarinin günlük görevi sona ermistir. Davetleri sevenler dikkatli olmalidirlar: Yenen her sey midede sabaha kadar hazmedilmeden kalir. Ve bu durum tehlikelidir. Kalan yemekler bagirsak sahasindaki mukozaya hücum eder. O yüzden bu saatte özellikle kilolu olanlar yemek konusunda dikkatli davranmalidirlar.

22.00

Bu saatte vücudumuzun polisi akyuvarlar özellikle aktiftir. Sayisi azaltilmasi gereken ilaçlar için bu çok elverisli bir saattir. Bu ilaçlar yanlis zamanda alindigi takdirde enfeksiyon tehlikesi fazlalasir. Sigara içenler de son sigaralarini içmelidirler, çünkü bu saatten sonra vücut nikotin gibi zehirleri daha zor atar.

23.00

Organizma gün boyunca aktif bir sekilde faaliyet gösteren stres hormonu salgilamasini durdurur. Bu saatte sakinlesiriz, rahatlariz, gevseriz. Tam dinlenme saatidir. Metabolizmanin faaliyeti en alt düzeydedir. Tansiyon, kalbin frekansi ve vücudun isisi düser. Gebelerde dogum sancilari çogu zaman bu saatte olur. Çünkü sanciya neden olan hormonlarin salgilanmasi üst düzeydedir.

24.00

Uyudugumuz sirada deri hücreleri durmadan çalisir. Gündüzde oldugundan daha sik bölünürler. Ve ilk rüya safhasi bu saatte baslar. Ilk yarim saat içinde rüya görmeye baslariz.

01.00

Verimliligimiz en alt düzeydedir. Bu saatte hala çalisanlar hata yaparlar, dikkat son derece azalir. Çünkü vücut kendini uyumaya programlamistir. Kisa sürede en derin uykuya dalinir.

02.00

Araba sürenler bu saatte dikkatli olun. Yolda olanlar arabayi çok dikkatli sürmelidirler. Çünkü görme zayiflar, görünenlere karsi tepki yavaslar. Bu nedenle trafik kazalari da bu saatte olur. Vücudumuz soguga karsi asiri derecede hassastir. Çabuk üsürüz. Fakat derimiz aciya karsi fazla hassas degildir.

03.00

Bedensel ve ruhsal olarak karanlik bir safhadir bu. Melatonin hormonunun salgilanmasi bizi tembellestirir ve oldukça kararsiz yapar. Intihar edenlerin sayisi fazlalasir.

04.00

Stres hormonundan enerji kazaniriz. Enfarktüs krizleri saat dört ile alti arasinda özellikle fazladir. Çünkü tansiyon oldukça fazla yükselir, kalp damarlari çabuk gerilir. Hamile kadinlar için de degisik bir durumdur bu. Çünkü yapilan arastirmalara göre bebekler daha çok saat dört ile bes arasi dünyaya gelir.

05.00

Bu saatte vücuttaki erkeklik hormonu çok fazla salgilanir. Stres hormonunun konsantrasyonu bizi faaliyete geçirmistir. Bu hormon gündüzdeki degerinin tam alti katina çikar. Yani hormon salgilamasi en üst düzeye çikmaya hazirlanmaktadir. Vücudumuz harekete geçer, kaybolan enerji yeniden geri gelir. Artik yeni bir güne baslamak için vücudumuz hazirdir.

Sizde Yorum Yapın