chat, chat siteleri
Chat, Chat Sitesi, Chat Siteleri Sohbet

Aşık Veysel Şatıroğlu Ölümünün 38.yılı

Aşık Veysel Şatıroğlu 38. Ölüm yil dönümünde Mezarinin basinda tüm sevenleri tarafindan saygiyla anildi.

1894 yilinda Sivas’in Sarkisla ilçesi Sivrialan köyünde dogan Asik Veysel Satiroglu, yakalandigi çiçek hastaligi yüzünden 7 yasinda bir gözünü kaybetti.
Satiroglu, çok geçmeden diger gözünü de kaybedince babasi Karaca Ahmet, oyalanmasi için kendisine bir saz aldi. Çamsihli Ali ve Molla Hüseyin adli saz ustalarindan ders alan Asik Veysel’in Cumhuriyet’in 10. yili için 1933’te yazdigi destanin yayinlanmasi ve Sivas Asiklar Bayrami’ndaki basarisi dikkati çekti. Siirlerinde daha çok yurt sevgisi, kardeslik, birlik, dünyanin geçiciligi, ölüm, sevgi gibi temalari isleyen ve çesitli köy enstitülerinde saz ögretmenligi yapan Asik Veysel, iki kez evlendi. 2 erkek ve 4 kiz babasi olan ozan, 21 Mart 1973’de vefat etti.


Halk ozani Asik Veysel Satiroglu, ölümünün 38. yilinda dogum yeri olan Sivas’in Sarkisla ilçesine bagli Sivrialan köyündeki mezari basinda anildi.

Asik Veysel’in ölümünün 38. yil dönümü nedeniyle ilk program Sarkisla Asik Veysel Kültür Merkezi’nde düzenlendi. Asik Veysel’in hayatinin anlatildigi ve ozanin görüntülerinden olusan sinevizyon gösterisine yer verilen programda konusan Sivas Vali Yardimcisi Ismail Kosum, Asik Veysel’in bir gönül insani oldugunu söyledi.

Bu cografyada çok sayida gönül insani yetistigini ifade eden Kosum, söyle konustu:
“Asik Veysel de cumhuriyetimizin sevgi, birlik, beraberlik, dostluk, kardeslik, toprak gibi bizi biz yapan kiymetleri bizlere sunan en önemli ozanlarimizdan birisi. Yani bizim cumhuriyetimizin manevi dinamiklerinden birisi. Su anda Türkiye’de herkes Asik Veysel’i biliyor. Iste onun gönlü o kadar büyük ki bu kadar insani bir araya toplayacak kadar… Ve milyarlarca insani sigdiracak kadar kalbi büyük bir insan. O yüzden bizim degerlerimize sahip çikmamiz gerekiyor. Ve gerçekten önemli insanlar anilmaya deger oluyor. Önemli insanlar hatirlaniyor. Iste Asik Veysel de bunlardan birisi.”

CHP Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir ise bu anma toplantilarinin Asik Veysel’e vefa gösterisinin ötesinde Asik Veysel’den feyiz alinmasi için bir ihtiyaç oldugunu vurgulayarak, sunlari ifade etti:
“Öncelikle bu toplantiyi düzenleyen Sayin Valimize, Kaymakamimiza, Belediye Baskanimiza tesekkür ediyorum. Ama bir üzüntümü paylasmak istiyorum. Önceki yillarda Asik Veysel anma etkinlikleri Cumhurbaskanligi düzeyinde yapilirdi. Buna ihtiyacimiz var. Asik Veysel’in bizim onu anmamiza, hatirlamamiza degil, bizim Asik Veysel’i her gün bayraklastirarak, siirlerinde, felsefesinde yaratmaya çalistigi dünyayi kavramaya ihtiyacimiz var.”
Sarkisla Kaymakami Abdullah Uçgun ise asiklik geleneginin önemine deginerek, “Bugün dogdugu, yasadigi ve kültür dünyamiza önemli eserler kazandirdigi topraklarda kendisini andigimiz Asik Veysel de bu gelenegin önemli ve güzide isimlerindendir” dedi.
Sarkisla Belediye Baskani Kasim Gültekin de Asik Veysel’in önemine deginerek, ozanin yurt içi ve yurt disinda hep gönülleri fethettigini belirtti.
Oglu Ahmet Satiroglu da ozanin ölmeden kisa süre önce yazdigi bir siirini okudu. Konusmalarin ardindan Ozan Emaneti ve Asik Eseri ozanin çesitli eserlerini seslendirdi.

Daha sonra Asik Veysel dogum yeri olan ilçeye bagli Sivrialan köyündeki mezari basinda da anildi. Burada ilçe müftüsü Mehmet Cingöz’ün okudugu duadan sonra Kosum, Özdemir ve Uçgun ozanla ilgili duygularini dile getirdi.
Mezarliktaki programin ardindan köydeki Asik Veysel’in müzeye dönüstürülen evi gezildi. Burada Asik Veysel’in oglu Ahmet Satiroglu, babasi hakkinda bilgiler verdi.

Sizde Yorum Yapın