chat, chat siteleri
Chat, Chat Sitesi, Chat Siteleri Sohbet

Can Tanriyar Petek Dincöz

Can Tanriyar ve Petek Dincözün aralarindaki atismalarin sebebini herkesler merak ediyor. Bosanma sonrasi olan tatsizliklar diye düsünülen bu atismalarin sebebi aslinda cok farkliymis!

Can Tanriyar “ itiraf ediyorum biz hala Bosanamadik “ dedi.

Günlerdir Twitter’da Petek Dinçöz’le “atisma” tarzinda bir seyler yasiyoruz. Bugün de bazi gazetelerde konuyla ilgili haberler yer almis. Açiklamam lazim…
Ben sürekli yaziyorum; O da, özellikle fanlarina mesaj atarak cevap veriyor, kendisi yazmadan.
Bir sürü dost, arkadas sormaya basladi:
“Nedir, bir problem mi var aranizda?.. Bosanirken, bir olay mi oldu?.. Dogru söyle, aldatma mi var, birisiyle mi yakalandin?.. Can Tanriyar, sen bu yazilari tekrar bir araya gelmek için mi yaziyorsun?.. Vesaire, vesaire..”
Hatta hatta reklam ayriligi diyenler bile oldu bu gelismelere…
Durum böyle olunca, artik sakladigimiz bir gerçegi yazmak sart oldu.
Belki de yazilinca çözülecek. Yoksa 3 aydir çözülemiyor.
Biz resmen bosandik, kagit üzerinde.. Ancak bir de imam nikahimiz var. O’nun bitmesi için de bir sahit yaninda bir araya gelip, benim malum iki kelimeyi etmem gerekiyor.
Yani dini nikahimiz devam ediyor. Bosanamadik tamamen…
Çünkü, defalarca aramama ragmen, bu nikahi bitirmek için gereken bulusmamiza bir türlü gelmedi Petek.
Yani görüsmesek de, bir türlü kari-koca iliskimiz bitmedi.
Kendi avukatimi aradim, “Yok, onu aranizda halledebilirsiniz. Hukuken yapilacak bir sey yok” yanitini aldim.
Petegin avukatini aradim, “O da, Petek hanima ilettim ama bir cevap alamadim” dedi.
Petek, dindar bir insandir ve Allah huzurunda yapilan nikaha çok önem verir. Keza, Allaha sükür ben de öyle.. Ama kaldik iste böyle!..
Baska hukukçulara sordum; onlar da “Medeni kanunda böyle bir hüküm yok. Sadece ceza kanunda resmi nikahsiz imam nikahi yapilamayacagi var. Ama sizin durum “farkli” yanitini aldim.
“Ne yapabiliriz” sorusuna da, “Bir sekilde ikna edip, Petek hanimla yan yana çözebilirsiniz” yorumu yapildi.
Aslinda kendimizle ilgili bir olayi aktarirken, gözden kaçan dramatik bir evlilik manzarasi çikti karsimiza.
Kisacasi, evlenecek çiftler, önce resmi nikah yapiyor, sonra imam nikahi… Bu tamamen dogal ve kanunun kabul ettigi bir durum.
Ama ayrilirken; resmi nikah yasal yolla bitirilirken, imam nikahi ise düsmüyor. Düsmesi için erkegin iki sahit huzurunda kadina “bos ol” demesi gerekiyor.
Bence Anadolu’da böyle çok durum var ama gözden kaçiyor!.. Zaten herhalde bu yüzden, Yargitay son kararlarinda, birlikte yasamayi da haklar bakimindan kapsam içine aldi.
Peki ben ne yapicam simdi?.. Bosanmamiz için gereken bulusmaya 3 aydir gelmiyor Petek.
Yillar önce sürpriz yaparak, çiktigi programi gidip(Beyaz sov) evlenme teklif etmistim ve evlenmistik.
Simdi de O’nun çikacagi bir canli yayin programi mi bekleyip, içeri dalarak, bosanmak için bu iki kelimeyi söyleyecegim yani!.. Bu isin sakasi tabi!..
Simdi bakin… Kanunun uzmani ne diyor?..  Diyanet Isleri eski baskani Prof. Dr. Süleyman Ates imam nikahinin bitmesi, bozulmasiyla ilgili nasil bir açiklama yapmis:
“ Kur’ân ve sünnete göre bosanma islemi ancak üç ay içinde tamamlanir. Bosama hakki kocaya aittir. Karisini bosamaya karar vermis olan kisi, kadin âdetten çiktiktan sonra, iki sahit huzurunda ona yaklasmadan „Seni bosadim“ veya „Bossun“ der.”
Simdi ne olacak?..
Biz yan yana gelemiyoruz. Petek nedense bu bosanmadan kaçiyor. Ilk günler sordugumda, “O kendine kendine bitmis sayilmaz mi” dedi. “Hayir öyle olmuyormus” dedim. Ama sonrasinda uzak durdu, bulusmaya gelmedi ve hala imam nikahimiz sürüyor.
Konuyu çözmek için gidecek, çalacak bir kapim da yok.
Sadece benim degil, bu sekilde ayrilan herkesin sorunu bu.
Ve çözebilecek hiç bir kanun maddesi yok.
Haa, bana, “Sen erkeksin, 3 kez daha imam nikahi yapabilirsin” diyenler de oldu.  “Tamam da, ben niye ayrildigim esimle, hala evli kalayim… Ayrica ben, böyle 4 esli falan düzeni asla dogru bulmuyorum.
Tabi ki su imam nikahi olayi, inananlar için geçerli bir olay… Inançli insanlar için geçerli yani.
Kanunlardaki bir eksikten yasiyoruz bu durumu… Belki bosanma zamanlarinda, bu imam nikahinin bitmesi için de bir sistem koyulabilir.
Ayrica, tam tersi bir durum olsaydi, olay çok daha vahim olacakti. Yani, simdi durum su: Ben imam nikahini bitirmek, bosanmak istiyorum ama Petek kaçiyor. Ya tersi olsaydi?.. Petek imam nikahini bitirmek istese ve ben kaçsaydim?..
Üstte yazdigim gibi, “dinen” bosanma hakki erkekte oldugu için ne olacakti?.. Ben istemedigim sürece, Petek esim olarak kalacakti!..
Ama Allah’tan bizimki çözülebilir bir noktada… Çünkü ben bir an önce bulusup, imam nikahimizi bitirip, kendimi her bakimdan rahat hissetmek istiyorum. O da rahat olacak tabi, ama niye direnç gösterdigini anlamiyorum.
Sahsimizda ortaya çikan bu durumun, hiç konusulmamis, tartisilmamis, toplumsal bir yara oldugunu düsünüyorum. Ve Anadolu’da çok örnegi oldugunu da.
Ayrica bir notum da, insanlar ayrilmalarina ragmen dost kalmasi gerektigi hakkinda… Petek su anda imam nikahli esim olsa da, yarin öbür gün onu da bitirsek, ben her zaman esimin ya da eski esimin yaninda olacagim.
Sayet Petek, bizim nikahli kalmamizla, benim O’na karsi her zaman duyarli olacagimi düsünüyorsa, bu da dogru degil… Dostluk, sadece nikahla olmaz.
Hiçbir zaman onun kötü olmasini istemem. Tam tersi, baskasiyla da evlense onun agbisi gibi görecegim kendimi ve yasadigim sürece destekleyecegim.
Benim Twitter’daki atismalarim zaten hiçbir zaman kendisiyle olmadi. Bizi kavga ettirmeye çalisan, aramiza fitne sokan onun yanindakilerle oldu, devam da edecek. Ben onlarla savasirim ancak Petek’in her zaman yaninda olurum, saygi duyarim. 12 yil ayni yastiga bas koydugum insana kötü laf da söylemem, söyletmem de.

One Response »

  1. Muhtesem ikili Petek ile CAN TANRIYAR Ayrildilar yazik oldu bu Aska muhtesem ikilinin hazin sonu:(

Sizde Yorum Yapın