chat, chat siteleri
Chat, Chat Sitesi, Chat Siteleri Sohbet

Genç Dullara Emeklilik Maaşının yarısı

İlginç karara neden olan dava, ünlü orkestra şefi Hikmet Şimşek’in genç eşi ressam Nihal Ersöz’ün itirazıyla başladı.

Anayasa Mahkemesi, eşinden en az 30 yaş küçük dullara, ölen eşinin emeklilik maaşının yarısının verilmesini uygun buldu!

Ersöz, kocasının vefatından sonra Emekli Sandığı Yasası’ndaki „Karı veya koca, eşinden 30 yaş veya daha büyük ise ölümünde eşine yarım aylık bağlanır“ hükmüne karşı çıkmıştı. Nihal Ersöz bu işlemin iptali ve kocasının sağlığındaki maaşının tamamının ödenmesi için İdare Mahkemesi’ne dava açmıştı. İdare Mahkemesi, bu yöndeki yasal düzenlemenin Anayasa’ya aykırı olduğu gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Ama Anayasa Mahkemesi, bu yasanın yerinde olduğuna karar verdi.

TÜRKİYE’NİN GERÇEĞİ

Yüksek Mahkeme’nin gerekçeli kararı ise dün, Resmi Gazete’de yayımlandı. Kararda şöyle denildi: „Sosyal güvenlik sisteminin sağlıklı olarak çalışması için aktüel dengelerin korunması zorunludur. İtiraz konusu kuralda dul aylığının, bilimsel verilere göre belirlendiği görülmektedir. Öte yandan bu yasada, Türkiye’nin sosyal gerekleri de dikkate alınarak dul eşin, sosyal güvenlik hakkından yoksun kalmaması için yarı nispetinde aylık bağlanmıştır.“

* Nihal Ersöz’ün ölen eşinden hayli genç olması nedeniyle, maaşının hepsini alması yasak! Yani bir kişinin, eşi öldükten sonra maaşının tamamını alması için çiftler arasındaki yaş farkının 30’dan az olması gerekiyor.

Sizde Yorum Yapın