chat, chat siteleri
Chat, Chat Sitesi, Chat Siteleri Sohbet

Rozerin Kahraman Kimdir


Türkülerim bir çığlıktır özgürlüğe…
Rozerin Kahraman,1968 yılında Dersim-Hozat’ta Kızılmezra köyünde dünyaya geldi.
Çocukluğunu geçirdiği, çok sevdiği, tutkuyla bağlı olduğu, Seyyid Rıza’nın ”Mübarek topraklar” diye adlandırdığı yurdunu can güvenliği nedeniyle ailece önce Elazığ´a oradan da 1988´de Isveç´e göç etmiştir.
Üzerinde koştuğu toprakları ayak tabanlarında taşırken, kokladığı dağ çiçekleri ve dere kenarlarındaki kekik, ve nergiz kokusu hala ilk gün gibi burununda tütmektedir. Içinde büyüdüğü damları yüreğinde gittiği yere taşıyarak, çepersiz bahçenin meyvaları gözünde canlandırmaktadır.
Evlilikten dolayı bir süre kaset çalışmalarına ara veren Rozerin, müzikteki ateşi söndürmeden kendi beste ve sözleriyle geliştirdi.
Bu yıllarda değişik ülkelerde konserler vererek, Festivallere, TV, Radyo programlarına katılarak halkla bağlarını daha da güçlendirerek türkülerine devam etti.
Bu sevdasını Isveç´te köreltmeyerek tatlı sesiyle acıları, haykırışları, talanları, ölümleri, inatla süren yıkımları duyarlı yüreklere albümleriyle seslendi.
Bazen bir aşk tutsağının feryadı bulutlarla bütünleşirken, bazen bir hasret türküsünün güneşte kavruluş sesleriyle yüreğimize inmektedir.
Bu tutkusunu 2002´de ”Ax Welat” adlı kasetiyle müzik severlerle buluştu.
Halk tarafindan beğeniyle karsilasan Rozerin, şimdi ikinci bir kaset çalışmasını sürdürmektedir.
Bu albümün ön hazırlıkları tamamlanmış bulunmaktadır. Albüm Kürtçe, Zazaca ve Türkçe türkülerden oluşmaktadır. Birbirinden değerli söz yazarları, besteciler ve Rozerin´in kendi saz ve sözüyle albümdeki yerlerini almışlardır. Zazaca, ”Varto Zerê Mıde” (Varto yüreğimde) türküsüyle özlemi, hasreti, ayrılığı ifade etmektedir.
Diğer türkülerinde ülkedeki adeletsizliği ve yangını dile getirmektedir.
Yeni kasetinden iki türküye klip istemektedir. Bu kliplere sponsor olmak isteyen şahısların veya firmaların verilen adreslerle irtibat kurmalarını arzulamaktadır..
Rozerin, kendini taşına-toprağına, insanına, memleketine adarken, ”Türkülerim bir çığlıktır özgürlüğe” deyişiyle müziğe olan bağlılığını ifade etmektedir.
İkinci olacak kaseti ”WELATÊ MA VÊSENO” adıyla müzik severlerle buluşacaktır. Bu ince ve engebeli dar geçitleri geçerken kendisine başarılar ve umudun yeşerdiği kardeşliğin kenetlendiği bir dünya dileklerimle…

One Response »

  1. merhba burada bir yanlisi duzeltmenizi rica ediyorum , Rozerin Kahraman kimdir özgecmis dogru ama usteki resim Rozerin Kahramana aiit degildir komma rozerine aiitir, bu resmi derhal degismenizi rica ediyorum . Rozerin Kahraman Hakinda en dogru bilgilere ulsamaniz icin kendi resmi sayfasina bakmanizda fayda var http://www.chatulkesi.com
    http://www.chatulkesi.com
    selamlar

Sizde Yorum Yapın